TUİ Zararını Açıkladı; 3 Milyar Euro

1558

Dünyanın en büyük turizm şirketlerinden olan TUI, yıllık 3 milyar Euro’luk zarara uğradığını ve rezervasyonların 2022’ye kadar normale dönmeyeceğini bildirdi.

Dünya genelinde turizm operasyonları olan TUI, 2019-2020 mali yılında Covid-19 pandemisi nedeniyle 3 milyar Euro zarar ettiğini açıkladı. Şirketin toplam cirosunun yüzde 58 düşüşle 7,9 milyar Euro’ya gerilediği belirtilirken kış sezonunda normal kapasitesinin yalnızca yüzde 20’sini kullanabileceklerini ileri sürdüler. 2021 sezonu için toplam kapasitesinin yüzde 80’ini kullanmayı umut ettiğini açıklayan TUI yetkilileri duruma göre strateji belirleyeceklerin de eklediler.

Bu arada The Guardian’ın haberine göre; TUI CEO’su Fritz Joussen, 2021’in turizm için geçiş yılı olacağını, corona salgını öncesine ise ancak 2022 yılında dönülebileceğini vurguladı. Joussen corona salgınının grubun bütün alanlarında işlerin dijitalleşmesini çabuklaştırdığını olumlu bir yön olarak yorumladı ve işlerin daha da hızlandığını bu durumun devam edeceğini söyledi “Yılbaşından itibaren aşı olma ihtimali 2021’de yaz tatili talebini önemli ölçüde artıracak” dedi.