Bakan: Sektör Hızla Daraldı Hızla Yükselecek

1725

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin, Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı’nı ve tanıtımlarını başarı ile gerçekleştirdiğini belirterek, “Bu ikisinin etkileriyle rakiplerimizden görece daha az kayıpla, turist sayısında yüzde 70 daralmayla, gelirde ise yüzde 67-68 daralmayla yılı kapatacağız gibi görünüyor” iddiasında bulundu.

Bakan Ersoy, Türkiye’nin bu yıl 58 milyon turist, 41 milyar dolarlık gelir hedefinin olduğunu vurgulayarak “Tüm dünya gibi salgın sürecinden olumsuz etkilendik. Ulaşım ve turizm açısından ciddi kayıp yaşandı. Avrupa’daki belli başlı destinasyonlarda ziyaretçi sayısında yüzde 80’lik, gelirde yüzde 88’lik düşüşler oldu. Biz krizler konusunda çok deneyimli olmamız nedeniyle turizmde çok hızlı önlemler aldık. Bunların başında Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı geliyordu. Çok detaylı kriterler ile çalıştık. Dünyada ilk ve çok detaylı uygulayan ülke olduk. Birçok ülke bizden kopyalanmaya çalıştı ama disiplinli olarak uygulayamadı. Bu nedenle pozitif bir ayrışma sağladık. İkinci noktada çok değerli bir tanıtım programı uyguladık. Bu ikisinin etkileriyle birlikte rakiplerimizden görece daha az kayıpla, turist sayısında yüzde 70 daralmayla, gelirde ise yüzde 67-68 daralmayla yılı kapatacağız” dedi.

Turizm 81 ilimize yayılmalı

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, pandemiden sonra münferit seyahatlerin ön plana çıkacağını, tur operatörlerinin paket tur yerine dinamik paket denilen kişiye özel paketlerin yapıldığı yeni ürünleri satılmasını daha olumlu olacağına değindi. Ersoy, turizm çeşitlendirmelerini, 81 ilimize yaymamız gerektiğini belirterek, “Hem ürün çeşitliliğini sağlamamız hem daha fazla destinasyonumuzu devreye sokmamız, hem de bize yolcu, talep sağlayan pazarların adedini artırmamız lazım. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile birlikte tanıtım stratejimizi komple değiştiriyoruz. wowturkey.com sitesini yeni baştan yeni bir stratejiyle tekrar dizayn ettik. Son teknolojileri, akıllı zekâyı kullanıyoruz. 81 il orada aşamalı bir şekilde tanıtılmaya başlandı” dedi.

Bakan Ersoy turistik amaçlı seyahatlerde V çıkış, sayılarda yüzde 100’lük büyüme beklendiğini vurgulayarak “Bu Türkiye için yeterli değil. İlerleyen yıllarda hızlı büyümenin görüleceğini düşünüyoruz. En hızlı daralan pazarın turizm olmasıyla birlikte en hızlı yükselen pazarın da turizm olacağını düşünüyoruz” diye görüşlerini açıkladı.