İstanbul’da Valilik 12 Oteli Kapattı

1894

İstanbul Valiliği Güvenli Turizm Sertifikası ile ilgili olarak otellere “yıldırım baskın” yaptı. 170 otelde denetim yapıldı. Buna göre sadece 3 tesisin “Güvenli Turizm Sertifikası” aldığı görüldü. 12 tesis, “Güvenli Turizm Sertifikası” almadığı için kapatıldı. 53 tesise sertifika sürecini tamamlaması için 10 günlük süre verildi. 92 tesisin kapalı olduğu zabıtlara geçti. 10 tesisin de turizm sektörü dışında faaliyet gösterdiği belirlendi.

İstanbul Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Güvenli Turizm Sertifikasıyla ilgili açıklama da şöyle denildi; “Sürecin yönetimiyle ilgili genelgeler doğrultusunda; Kültür ve Turizm Bakanlığı veya belediye belgeli olan faal durumdaki 50 oda ve üzeri kapasiteli konaklama tesislerinin 15.07.2020 tarihine kadar, 30 oda ve 49 oda arasındaki konaklama tesislerinin ise 01.01.2021 tarihine kadar “Güvenli Turizm Sertifikası” alma zorunluluğu bulunmaktadır. Sertifika verilmesine dair kriterler Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı’nın internet sitesinde ilan edilmiş; ilgili genelgeler ve İl Hıfzıssıhha Meclisi’nin 98 sayılı kararı, sektör temsilcileri ve ilgili kuruluşlara duyuruldu.

İlimizde bugün itibariyle; 50 oda ve üstü Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli 362, belediye ruhsatlı 230 olmak üzere, toplam 592 adet konaklama tesisi bulunmaktadır. Bu tesislerden 422’si “Güvenli Turizm Sertifikası” almıştır.

15 Temmuz 2020 tarihine kadar zorunlu oldukları “Güvenli Turizm Sertifikası”nı halen almadığı tespit edilen 170 adet konaklama tesisi, ilgili mevzuat hükümleri gereğince kaymakamlıklarımızca oluşturulan ekipler tarafından denetlendi.

İstanbul genelinde konaklama tesislerinde yapılan denetimler sonucunda; 3 tesis “Güvenli Turizm Sertifikası” almıştır. 12 tesis, “Güvenli Turizm Sertifikası” almadığı için kapatılmış, 53 tesise sertifika sürecini tamamlaması için 10 günlük süre verilmiş, 92 tesisin kapalı olduğu, 10 tesisin de turizm sektörü dışında faaliyet gösterdiği anlaşılmıştır.

Belirlenen kriterleri sağlayan ve uluslararası sertifikasyon kuruluşları tarafından “Güvenli Turizm Sertifikası” verilen tesisler, Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı internet sitesinde yayımlanmaktadır. Sağlıklı ve güvenli bir turizm hedefine ulaşabilmek için, ilimizde faaliyet gösteren ve “Güvenli Turizm Sertifikası” alması zorunlu bulunan konaklama tesislerine yönelik denetimlerimiz aralıksız devam edecektir” denildi.