Almanya Kapanıyor Ama Korona Durmuyor

1586

Almanya’da uygulanan mevcut kısmi kapanma önlemlerine rağmen koronavirüs vakalarının artmaya devam etmesi Federal Hükümeti ve eyalet yönetimlerini harekete geçirdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel ile eyalet başbakanları yeni kapanma önlemlerini ele aldı. Başbakan Merkel “Acil olarak eyleme geçme zorunluluğu bulunuyor. Bütün bunların Noel tatil günlerine etkisi olacağının farkındayız, ancak harekete geçmek zorundayız” diye konuştu.

Merkel, önlemelerin amacının enfeksiyon zincirlerinin yeniden takip edilebilmesi olduğunu ifade etti. Başbakan Merkel Noel günlerine mahsus olmak üzere aile bireyleri dışında, aileye yakın kesimden en fazla dört kişinin daha eve davet edilmesine izin verildiğini belirterek, yılbaşı için ise istisna öngörülmediğini açıkladı.. Tüm bu önlemlere karşı koronavirüs vakaları Almanya’da devam ediyor. Robert-Koch Enstitüsü’nün verilerine göre, ülkede son 24 saat içerisinde 20 bin 200 koronavirüs vakası tespit edildi. Son 24 saat içinde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 321 oldu.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, yeni kapanma önlemleri 16 Aralık’tan itibaren geçerli. Buna göre, 16 Aralık-10 Ocak tarihleri arasında perakende satış yapan tüm işletmeler kuaförler, kozmetik salonları, dövmeciler, masaj salonları da kapanacak. Açık kalan işletmeler ise marketler, pazarlar, eve servis yapan işletmeler, içecek marketleri, eczaneler, temizlik ve hijyen ürünlerinin satıldığı mağazalar, gözlük ve kulaklık gibi sağlık ürünlerinin satıldığı mağazalar, benzinciler, bankalar, postaneler, gazete satış bayileri gibi acil gündelik ihtiyaçları karşılamaya yönelik işletmeler olacak. Okul ve anaokulları da 16 Aralık-10 Ocak arasında kapalı kalırken Noel günleri olan 24-26 Aralık haricinde sosyal temasın büyük ölçüde sınırlandırılması öngörülüyor. Yılbaşında Almanya genelinde toplantı yasağının uygulanması ve fişek satışının da yasaklanması öngörülüyor.