Turizmde Elektrik Tüketimi Yüzde 55 Düştü

1522

CK Enerji Akdeniz Elektrik’in Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’nun bu yılın ilk 9 aylık ölçümlerine göre Covid-19 salgınının “turizmde elektrik tüketimine” etkisini ortaya koydu. Yılın ilk aylarından itibaren Antalya, Isparta ve Burdur’da toplam elektrik tüketimi yüzde 17,4 düştü. Bu arada turizm tesislerinin elektrik tüketimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 55 geriledi.

Gayrimenkulün Enerji Raporu’nun sonuçları basın toplantısı ile açıklandı. Toplantıda açıklamaları CK Enerji Akdeniz Elektrik Genel Müdürü Erol Değerli yaptı. Değerli, “Pandemi etkisi ile dünya çok zorlu günlerden geçiyor. Pandemiden en fazla etkilenen sektörler arasında ön sıralarda. Bu düzenli olarak açıkladığımız Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’nda da kendini gösterdi. Doğal olarak bu süreçte meskenlerde elektrik tüketiminin arttı ama turizm tesislerinde uzun süre müşteri ağırlanamamasının etkisi ile toplam elektrik tüketiminde düşüş yaşandı.

Elektrik tüketiminde yaşanan bu kaybın büyük bölümü turizm sektöründen geldi. Pandemi nedeniyle pek çok ülke tarafından getirilen seyahat sınırlamaları, Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’yı derinden etkiledi. Antalya Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre Ocak-Ekim 2019 döneminde 14,1 milyon yabancı ziyaretçiyi ağırlayan Antalya’da bu rakam 2020’nin aynı döneminde 3 milyon seviyesine kaldı. Tüm olumsuzluklara rağmen Antalya’ya gelen turist sayısı Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında artış gösterse de geçen yılın aynı dönemine göre turist sayısındaki yüzde 78,7’lik gerileme turizm tesislerinin elektrik tüketim rakamlarında da kendini gösterdi. CK Enerji Akdeniz Elektrik’in müşterisi olan turizm tesisleri, 2019 yılının ilk üççeyreğinde 1 milyar 139 milyon kWh elektrik tüketirken bu rakam bu yıl pandemi etkisiyle yüzde 55’lik bir düşüş ile 511 milyon kWh’ye kadar indi. Geçen yılın ilk üççeyreğinde Antalya’daki toplam elektrik tüketiminde yüzde 27 olan turizm tesislerinin payı, bu yıl aynı dönemde yaklaşık yüzde 11’lere düştü. Antalya’da turizmi sırtlanan Manavgat, Alanya, Kemer, Serik, Aksu, Muratpaşa, Konyaltı ve Kaş’ta rakamlar ciddi oranda geriledi. Geçen yılın aynı dönemine göre bu yılın ilk üççeyreğinde Manavgat’taki turizm tesislerinin tüketimi yüzde 63,5’lük kayıpla 298 milyon 208 bin kWh’den 108 milyon 606 bin kWh’ye geriledi. Alanya’da 275 milyon 717 bin kWh olan elektrik tüketimi yüzde 62,8’lik bir düşüşle 102 milyon 330 bin kWh’ye, Serik’te 194 milyon 479 bin kWh olan tüketim de yüzde 43,4’lik bir gerileme ile 110 milyon kWh’ye indi” dedi.