Reina İcraya Düştü

2046

Mahkeme bir dönemin dünyaca ünlü gece kulübü Reina markasının icradan satışına karar verdi. Ünlü marka için uzmanlarca hazırlanacak kıymet takdiri raporu sonrası satış için gün belirlenecek

Üç yıl önce 1 Ocak 2017’de yaşanan katliamda 25’i yabancı uyruklu toplam 39 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı sonrası kapanan Reina ve yıkıma karar verilen Suada Restoran çalışanları, alamadıkları ücretleri için mahkemeye başvurdu. Mahkeme kararında çalışanları haklı buldu. Çalışanlar alacaklarının tahsili için aralarında Reina’nın da markasına haciz koydurdu. Mahkeme bir dönemin dünyaca ünlü gece kulübüReina’da 3 yıl önce 1 Ocak 2017’de yaşanan katliamda 25’i yabancı uyruklu toplam 39 kişinin yaşamını yitirdirdiği saldırı sonrası kapanan Reina ve yıkıma karar verilen Suada  Reina markasının icradan satışına karar verdi.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, iki gözde mekanın da kapanması ile onlarca çalışan da işsiz kaldı. Bir süre sonra sözleşmeleri feshedilen çalışanlardan 49’u İstanbul İş Mahkemeleri’nde dava açtı. Avukat Fatma Begüm Kaçmaz dava dilekçesinde işçilerin alacaklarının ödenmediği iddia etti. Davalı şirketlerin avukatı Osman Yıldırak ise yaptığı savunmalarda, müvekkillerinin bir kusurunun olmadığını ileri sürdü. Savunmalarda Suada’nın yıkılmasının ise mücbir sebep oluşturduğu kaydedildi. Dava dilekçelerinde, şirketler arasında organik bağın ise olmadığı kaydedildi.

Kararda İşçiler Haklı

İki ayrı mahkemede görülen davaların tamamı işçilerin lehine sonuçlandı. İki ayrı İş Mahkemesi, kimi garson, kimi aşçı, kimi gıda mühendisi olan çalışanlara alacaklarının ödenmesine karar verdi. Anılan kararlara göre, ödenecek tutarlar ise 20 Bin TL ile 95 Bin TL arasında değişiyor. Mahkemeden olumlu karar alan işçiler, bu kez icra takibi başlattı. Üç ayrı şirkete yönelik yapılan icra takipleri ile birlikte, bir dönemin gözde mekanı konumundaki Reina markasının da olduğu bir dizi markaya haciz talep edildi.

Talebe olumlu yanıt veren icra müdürlüğü, haciz yazısını Türk Patent ve Marka Kurumu’na gönderdi. Kurum, listede yer alan markalara haciz koydu. İcra müdürlüğü de, haciz konulan markalardan Reina’nın satışı için karar verdi. Ünlü marka için uzmanlarca hazırlanacak kıymet takdiri raporu sonrası satış için gün belirlenecek