Kadıköy’ün Işıltısı Bir Başka

1579

Kadıköy sokakları yeni yıla sayılı günler kala rengârenk ışıklar ve dev heykeller ile süslendi. Bu süslemeler pandemi sürecinden bunalanlara moral kaynağı oldu.  Ayrıca İstanbul’u sanat ve ışıkla buluşturan İstanbul The Lights Festivali de Kadıköy’ü aydınlatmaya başladı.

Ateş ÇELİK

Covid-19’un yarattığı pandemi hepimizi adeta canımızdan bezdirdi. Sokaklara çıkamaz, kimselerle görüşemez olduk. Vakaları artması, hastalık rakamlarının yükseldiğinin medyanın ana gündemini oluşturması, çemberinin daraldığını vurgulayan imalar, anlatımlar hepimizi karamsarlık denize itmeye zorluyor. Bana göre bu haberler maske mesafe ve hijyen kurallarına daha fazla dikkat etmemizi sağlıyor. Çünkü yapabileceğimiz tek önlem bu. Pandeminin içinden çıkılamayacak bir girdaba dönüşeceğini ileri sürenleri de kulak ardı etmiyoruz.  Çember daralıyor mu? Belki vurdumduymaz ve kural ihlali yapanlar sayesinde bir daralma söz konusu. Ama bu günler dünyanın sonu değil.  Aşılarımızın gelmesi eli kulağında. Bu illetten de tez günlerde kurtulacağımıza ben yürekten inanıyorum.  Biraz morale, biraz motivasyona ihtiyacımız var toplum olarak. 

Dün hava almak için biraz Kadıköy’de dolaştım. Tabii ki maskemi taktım,  mesafelere dikkat ettim. İnanın içim açıldı. Çünkü Kadıköy Belediyesi’nin, yeni yıla sayılı günler kala Kadıköy’ün sokaklarını görsel bir şölene çevirdiğine tanık oldum. Koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan bu zor günlerde bir nebze moral olsun diye sokaklar rengârenk ışıklarla süslenmişti.  Kadıköy’ün sokaklarına yerleştirilmiş yılbaşı temalı dev heykeller caddelere bambaşka bir canlılık getirmişti.  Bağdat Caddesi, Tarihi Çarşı, Bahariye Caddesi, Altıyol Boğa ve Kadıköy’ün daha birçok noktasında kardan adam heykelleri, rengârenk ışıklarla süslenmiş çam ağacı heykelleri, yılbaşı pastası, yılbaşı topları, birbirinden renkli hediye paketleri gibi süslemelere rastladım. Çok mutlu oldum.  

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin mecra ve tanıtım desteği sağladığı, Çağdaş İstanbul Vakfı tarafından İstanbul genelinde hayata geçirilen İstanbul The Lights Festivali’nin eserlerini gördüm. İstanbul’u dev bir dijital sanat platformuna dönüştüren festival 3 Ocak’a kadar İstanbul’un çeşitli ilçelerinde süreceğini söyledi ilgililer. Ayrıca da festival ile ilgili başka bilgiler de verdiler.

Sizlerle onları da paylaşayım: Uluslararası tanınmışlığı olan Güvenç Özel, Ouchhh ve Memo Akten gibi dijital sanatlar alanında üretim yapan 53 sanatçının eserleri 59 farklı noktada sergilenmeye başladı. Bunların Kadıköy’e bambaşka bir hava verdiğine tanık oldum.  Festival kapsamında Kadıköy Bağdat Caddesi’ne yerleştirilen Ouchhh’un 6 metre yüksekliğindeki AI Monolith dijital heykeli LED ekranların bir araya gelmesinden oluşmuştu. Kesinlikle görülmesi gerek diye düşünüyorum. Bağdat Caddesi’nde kurulan 6 ışıklandırma kemeri;  Caddebostan, Bostancı, Kadıköy Meydanı, Yoğurtçu Parkı noktalarında heykeller ve Moda’da 4 bina cephesine illüstrasyon yapılmış.  Kısaca İstanbul The Lights’ın festivali görülesi, tavsiye edilesi bir çalışma. Emeği geçenleri yürekten alkışladım.