Kuzeyden Gelen Haberler Kötü

1568

Ukrayna Türkiye’yi kırmızı bölgeye dâhil etti, Rusya’nın koronavirüs salgınını izleme ile ilgili birimi Rospotrebnadzor’un “Türkiye, vaka sayısı ve ölümlerde riskli ülke’ konumunda olduğuna ilişkin değerlendirmesi tartışılıyor. Türkiye’nin artık güvenli listede değil tartışmaları başladı.

Ukrayna Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de COVID-19 insidansının artması nedeniyle Türkiye’yi kırmızı bölgeye dahil etti. Artık Türkiye’ye gelenler dönüşlerinde ülkeye giriş sonrasında 2 haftalık tecrit ya da negatif bir PCR test sonucu sunulmak zorunda.

Buna göre, Türkiye’den Ukrayna’ya gelen herkes artık ya 14 günlük tecrite girecek ya da koronavirüs için negatif bir PCR test sonucunu getirecek. Sağlık Bakanlığı’na göre, Ukrayna’da son 14 günde insidans oranı 100 bin kişi başına 410.9 vaka iken, Türkiye’de bu oran 499.2 vakaya ulaştı. Ukrayna kendi insidansından yüksek olan ve istatistik vermeyen ülkeleri kırmızı listeye dahil ediyor. Kırmızı bölgenin güncellenmiş listesi 47 ülkeyi içeriyor. Listenin başında Sırbistan, Gürcistan, Hırvatistan, Litvanya ve Lüksemburg var. Yeşil bölgede, Ukrayna’dan gelen turistlere açık olan Polonya, Rusya, Beyaz Rusya, BAE, Dominik Cumhuriyeti, Maldivler, Mısır, Tanzanya yer alıyor. Liste her hafta güncelleniyor. O nedenle önümüzdeki haftada insidans oranı düşerse Türkiye yeniden yeşil listeye dâhil olabilir deniliyor.  

Rusya kriterler karşılanmıyor

Rusya’nın koronavirüs salgını ile mücadelesini koordine eden Halk Sağlığı Kurumu’nun açıkladığı güvenli ülke kriterlerine uyan ve Rusya ile arasında hava iletişimi bulunan üç ülke olduğu belirtildi. Bunlar Tanzanya, Etiyopya ve Seyşeller. Turkrus.com‘un haberine göre, Kurum tarafından düzenlenen basın toplantısında, bu üç ülke dışında Kırgizistan, Mısır, Küba ve Maldivler’in iki güvenlik kriterine uyduğu açıklandı. Sadece bir kriteri karşılayan ülkeler ise İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore, Sırbistan ve Japonya olduğu Türkiye, İsviçre, Kazakistan ve Belarus hiç bir güvenlik kriterini karşılamadığı da ileri sürüldü. Rusya’nın koronavirüs salgınını izleme ile ilgili birimi Rospotrebnadzor’un “Türkiye, vaka sayısı ve ölümlerde riskli ülke’ konumunda olduğuna ilişkin değerlendirmesi tartışılıyor.