İngiltere Seferlerini Durduran Ülkeler Artıyor

1594

Ülkeler, İngiltere’ye gidişleri durdurmaya başladı. Hızla artan ve mutasyona uğrayan Covid-19 nedeniyle Belçika ve İtalya’dan sonra Hollanda da İngiltere’ye uçuşlarına ara verdi.  Almanya’nın da İngiltere’ye uçuşları durdurabileceğinin beklenildiği belirtildi. İsrail İngiltere’den gelenleri ülkesine kabul etmedi geri gönderdi.

Covid-19 salgını dünya genelinde hızla yayılmaya devam ediyor. Yaklaşık 77 milyon kişiye bulaşan ve 1 milyon 692 bin kişinin ölümüne neden olan Covid-19 mutasyona uğrayıp daha hızlı yayılmaya başladığı açıklaması dünya çapında büyük korku yarattı.

Bu arada İngiltere’de ortaya çıkan Kovid-19’un yeni bir mutasyonu diğer ülkeler yeni seyahat kısıtlaması kararları almaya zorluyor. Hollanda Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İngiltere’de yeni tip Covid-19 daha hızlı yayıldığı belirtilen mutasyonunun tespit edilmesinin ardından bu ülkeye uçuşların 1 Ocak 2021’e kadar durdurulduğu açıklandı. Bu arada Belçika da uçak seferlerinin yanı sıra tren seferleri de durduruldu. İsrail de mutasyon geçiren virüsle ilgili olarak İngiltere, Güney Afrika ve Danimarka’dan gelen yolculara seyahat yasağı koydu

İsrail hükümeti, Güney Afrika, Danimarka ve İngiltere’den gelen yolcuların İsrail’e girişlerini ikinci bir emre kadar yasakladı. Söz konusu 3 ülkeden İsrail’e gelen İsrail vatandaşlarının Covid-19 otellerinde 14 gün karantinaya alınması kararı alındı. İngiltere’den uçakla Ben-Gurion Havalimanı’na inen 30’dan fazla İsrailli karantinaya girmeyi reddetti. Nüfus ve Göçmenlik Dairesi, ilk başta İsrail vatandaşlarının ülkeye girişlerine izin verse de yetkililer yolcuların İsrail’e girişini reddetti. Yetkililer, karantinaya girmeyi kabul etmeyen vatandaşların, uçaktaki diğer yolcularla beraber İngiltere’ye geri gönderdi.