Krizde Doğdular Rotaları Gökyüzü

1658

Dünyaca ünlü havayolları şirketleri pandemi nedeniyle uçaklarını apronlarda hangarlarda bekletirken, özel jetlere olan ilgi ve talep de arttı. İş dünyasının patronları pandemi sürecinde bir yerlerden bir yerlere giderken özel jetlere daha fazla rağbet eder oldu. Hem aksayan uçuşlardan etkilenmemek hem de hijyen kurallarına dikkat etmek için parası olanlar için biçilmiş kaftan oldu iş jetleri. Bu ilginin artması da ülkemizde bir özel jet kiralama şirketinin doğmasına neden oldu.

Şirketin adı AirSada. Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Urcu. Havacılık sektörünün yaşadığı olağanüstü durumun, iş insanlarının seyahatlerinde ciddi sorunlar yaşamasına neden olduğunu için böyle bir hizmete başladıklarını belirten Tolga Urcu, AirSada’yı söyle anlatıyor;

Tolga Urcu

“AirSada olarak sektörde yaşanan sorunları çok iyi analiz ettik. Sorunlara çözüm bulmanın izini sürdük. Yola çıkış noktamızı, hazırladığımız özel üyelik sistemimiz üzerine kurguladık. Çok iyi kurgulanmış bir üyelik sistemine sahibiz. Hem tarifeli hem de charter olarak özel jetlerimizle yaptığımız uçuşlarımızla iş dünyası için sadece seyahat sorununu ortadan kaldırmıyor, konfor ve ayrıcalıklar dünyasının kapılarını aralıyoruz. Sunduğumuz uçuşlar, bizim belirlediğimiz destinasyonlar arasında geçerli. Üyelerimiz, uçuş haklarını 48 saat öncesinden haber vermek kaydıyla istediği şekilde business jet ayrıcalığı ile kullanabiliyor. Yani 48 saat içinde yüzde 100 yer garantisi veriyoruz. Sistem sayesinde özel jet kiralama usulüne göre yarı yarıya uygun uçma imkânı sunuyoruz. Aradaki tek fark; üyelerimiz aynı business class uçuş gibi tanımadığı bir yolcu ile seyahat ediyor. Bu da yolcuya daha ucuz uçuş imkânı tanıyor. Ayrıca sınırsız internet ve özel jet konforunda uçuş imkânı sağlıyoruz. Sadece bir uçuşumuz, bazı hava yollarının business class biletinden daha ucuza geliyor.”

Destinasyonları arasında; Amman, Beyrut, Dubai, Doha, Kuveyt, Tahran, Ercan, Ankara, Antalya, Erbil, Bağdat, Basra ve Necef olan şirket, ek olarak Londra ve İsveç de hedef de. Orta ve Batı Avrupa, Rusya ve Türki Cumhuriyetler, Yakın ve Uzak Asya için de çalışmalar yürütülüyor.

Şirketin filosunda şu anda 1 adet Hawker 800,1 adet Hawker 850, 1 adet Challenger 604, 1 adet Challenger 850 ve Legacy 500 olmak üzere 5 uçak bulunuyor. Şu aşamada bünyesinde 15 kokpit ve 10 kabin görevlisi bulunuyor. Şirket Basra petrol firmaları işbirliğinde yapılacak uçuşlar için de 3 adet Gulfstream 4’ü filosuna katmaya hazırlanıyor. Basra’dan, Londra, Moskova, Milano, Quanzu ve Paris’e direk uçuşlar gerçekleştirmeyi planlıyor.