DTÖ: Dünya Turizmi 1990’lara Döndü

1814

Pandemi ile mücadele önlemleri, seyahat sınırlamaları ve tüketicilerin güven kaybı sebebiyle uluslararası turizm hareketleri 2020’nin ilk 10 ayında yüzde 72 geriledi. Uzmanlara göre, dünya turizmi İkinci Dünya Savaşı’ndan beni en kötü yılını yaşıyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (DTÖ) son verilerine göre, 2019 yılının aynı dönemine göre, 2020 yılında Ocak-Ekim döneminde belli başlı turistik destinasyonlar 900 milyon turist kaybetti. Bu durum uluslararası turizmin 935 milyar dolar gelir kaybına neden oldu. Yani, 2009 dünya ekonomik krizinin sebep olduğu kaybın tam 10 katı.

DTÖ Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili yaptığı açıklamada “Bu krizin başından beri DTÖ hükümetlere ve şirketlere Covid-19 pandemisinin dünya turizmine indirdiği daha önce eşi görülmemiş darbe ile ilgili veri aktarımında bulundu. Piyasaya çıkan aşı her ne kadar yolcuların güvenini bir nebze güçlendirse de, toparlanma henüz çok uzak. Bu durumda yapılması gereken şey, turizm sektöründe şirketleri ve istihdamı destekleyerek sınırları güvenli bir şekilde açmak. Bu benzeri olmayan krizden en çok etkilenen sektörlerden birinin turizm olduğu artık tartışmasız bir gerçek.” dedi.

Bugünkü verilere dayanarak DTÖ, 2020 yılının genelinde uluslararası turizm hareketlerinin yüzde 70-75 azalacağını hesaplıyor. Bu da, dünya turizminin 1 milyar hareket ve 1.100 milyar dolar gelir kaybıyla 30 yıl gerilediği ve 1990’lar seviyesine geri döndüğü anlamına geliyor. Ve turizm sektörünün bu kaybı da, dünya genelinde yurt içi gayri safi hasılanın 2.000 milyar gerilemesine neden oluyor.