Kazlara Paket Servisi

1514

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka, Marmaris ile Muğla’nın arasında. Ege bölgesinin önde gelen tatil beldelerinden birisi. Yemyeşil doğası, cam gibi denizi, koyları ve huzur veren havası ile tatil denince akla gelen ilk adreslerden.  Akyaka yöresine yaşam veren bir başka unsur da Azmak Nehri.

Buz gibi suyu ile yaz sıcağında serinlik veren nehir yerli yabancı turistlerin uğramadan geçemedikleri doğa harikası. Azmak’ın çevresi, yürüyüş yapmaya uygun. “Yok, ben tekne ile gezerim” derseniz tekne turu da sazlıklar arasında rüya gibi bir yolculuk yapmanıza olanak var. Karnınız mı? Açıktı. Hiç sorun değil. Azmak Nehri’nin kıyısında birçok lokanta var. Bu lokantalarda keyifle yemek yiyebilirsiniz. Yemek yerken de masanıza konuk olmaya gelen kaz ve ördekleri de besleyebilirsiniz. Çünkü nehrin güzelliğine güzellik katan yüzlerce kaz ve ördeği beslemek burada bir gelenek. Turuncu gagalarını size doğru uzatıp yiyecek isteyen bu sevimli hayvanlar bugüne kadar yemek konusunda hiç sorun yaşamıyordu. Lokantaların müşterileri onların karınlarını doyuyordu.  Ancak şimdi zor durumdalar. Çünkü lokantalar kapalı olunca kimse onları beslemiyor.  Bir anlamda onlar da korona kurbanı oldu.

Usta gazeteci Cemal Köyük de, bilgehaber.net adlı haber sitesinde, kazların şu an zor durumda olduklarını ve aç kaldıklarına değindi. Köyük haberinde sorunu şöyle anlattı;  “Azmak Nehri ile adeta bir yeryüzü cenneti. Akyaka’da en çok ilgi gören nehre sevimlilik katan yüzlerce kaz  ve ördek var. Ancak o hayvanlar bugünlerde sıkıntı yaşıyor. Korona virüsü tüm toplumu etkilediği gibi hayvanları da zora soktu. Özellikle sokakta yaşayan birçok hayvan aç kaldı. Azmak Nehri kıyısındaki lokantalarda yasakların olmadığı zamanda yemek yiyen vatandaşlar bu sevimli hayvanları attıkları ekmekler ile besliyordu. Ancak kaz ve ördekler  yasakların başlaması kapatılan iş  yerleri ile birlikte yiyecek sıkıntı yaşamaya başladı. Akyaka Azmak Nehri kıyısındaki tüm restoran büfe lokantaların kapanması nedeniyle nehrin sevimli simgeleri olan hayvanlar aç kaldı. Bazı vatandaşlar, ‘kazların ekmeğe ihtiyacı var’ diyerek evlerinde kalan bayat ekmekleri paket yaparak hayvanlara kadar getirip onları besleyerek bir nebze de olsa onların aç kalmalarını önlüyor. Bir anlamda kaz ve ördeklerin yemekleri paket servisi ile geliyor” diyerek hayvan severlerin bu duyarlı davranışları ile kaz ve ördeklerin aç kalmalarının önüne geçildiğini vurguladı.