205 Firari İngiliz İsviçre’de Sır Oldu

1751

Noel tatil ve kayak için İngiltere’den İsviçre’ye 420 turist geldi. Turistlere Covid-19’un mutasyona uğradığı İngiltere’den geldikleri için 10 günlük karantinaya alınacakları bildirildi. Ancak karantina alınan 420 kişiden 205’i gece karantinada kaldıkları otelden kaçtı ve kayıplara karıştı. Firariler adeta yer yarıldı içine girdi.

İsviçre’nin güney batısında Valais kantonunda bulunan ve Alplerin bir tatil beldesi olan Verbier de yaşanan firar olayı, ünlü kayak bölgesinde endişelere neden oldu. İsviçre yerel basının çıkan haberler göre İngiliz turistler, gece karanlığında otellerinden kaçarak zorunlu karantinayı deldi ve tüm uyarılara karşın sırra kadem bastı.

Halbuki, İsviçre makamları koronavirüsün yayılmasını engellemek için İngiltere’den İsviçre’ye 14 Aralık’tan itibaren gelen tüm kişilere karantina mecburiyeti getirmişti. Gelenlere geliş tarihinden 10 gün süreyle karantinaya girmek zorunda açıklaması yapılmıştı. Verbier kentinde 420 İngiliz turistten 210’unun firar ettikleri sabah kahvaltıda ortaya çıktı. Turistlerin kaçtığı, kahvaltı tepsilerine dokunulmadığından anlaşıldı. Otel yetkilileri firarileri fark ederek yerel makamlara bildirildi. Euronews’in haberine göre, nüfusunun yüzde 20’sinin İngilizlerin oluşturduğu ve bu nedenle minik Londra olarak anılan Verbier’in bağlı olduğu Bagnes Belediyesi sözcüsü Jean-Marc Sandoz olayla ilgili yaptığı açıklamada “toplumumuzun tanık olduğu en kötü hafta. Ama Onları da suçlayamayız, karantina tahammülü zor bir durum, düşünsenize 20 metrekarelik otel odasında 4 kişi kalıyorsunuz” yorumunu da yaptı. Bu arada firarın basına yansıması ile birlikte kayak tatiline gelenler de endişe duyduklarının belirterek “Aralarında hasta olanlar varsa, ya bize de bulaşırsa diyerek endişelerini dile getirdiler.

Bu arada İsviçre makamları 14 Aralık tarihinden uçuşların yasaklandığı tarihe kadar İngiltere’den İsviçre’ye 92 uçağın iniş yaptığını sadece Cenevre Havalimanı’na geçen hafta sonu gelen yolcuların sayısı yaklaşık 3 bin 500 olarak kayıtlara geçtiğin belirtti.  Öte yandan geçtiğimiz günlerde Verbier’de turistlerin teleferiklerde sıra beklerken sosyal mesafe kuralına dikkat etmemeleri sosyal medyaya yansımış ve durum kamuoyunda tepki çekmişti.