Orman Köpeklerine Ayda 60 Ton Yemek

1892

Koronavirüs önlemleri kapsamında ormanlara giriş yasaklandı, piknik alanları kapandı. Bu karar bizler için fazla önemsenecek bir durum değil. Sonuçta ormanda keyif ve spor amaçlı geziler yapıyoruz. Gitmesek de olur. Ama madalyonun bir de öbür yüzü var. Kent çevresindeki ormanlarda yaşayan binlerce köpek var. Bu karar onlar için ölüm fermanı gibi oldu. Ormanlarda açlıkla savaşan hayvanların yiyecek bulma şansları günden güne azaldı. Ama “altın kalpli” denecek kişiler çıktı o soruna biraz olsun çözüm olsun diye. Ve bir proje yaptılar. Bu proje şaşırtıcı hatta dev bir boyuta geldi. Ayda 60 ton yemek pişirilip ormanlara dağıtılmaya başlandı.

Bu proje; insanlar oralara gitmeyince yiyecek bulma olasılıkları günden güne azalan hayvanların ölüm ile yaşam arasındaki ibreyi yerinden oynatmalıydı. İbre yaşam yönüne dönmeliydi. Bu durumun farkında olan hayvan sever kişiler “ormanlardaki bu canlar için ne yapabiliriz?” hesapları yapmaya başladı. Tabii ki trajik çaresizliğe duyarsız kalınmadı. Birçok kişi bireysel olarak yapabildikleri kadar bu hayvanlara yardıma gitti. Yiyecek götürdü.

Ama bu kişiler arasında bir şirket ve o şirketin koca yürekli bir proje yönetmeni var ki; haklarında sayfa, sayfa yazılar yazılsa onları anlatmak mümkün olamaz. Kimdir bu şirket? Kim bu kişi? derseniz. Şirket, ülkemizin uluslararası alanda taşımacılık yapan ve konusunda ülke lideri olan Ekol Lojistik. Kişi ise 17 yıldır, yaz-kış, yağmur-çamur demeden ormanlardaki hayvanlara mama taşıyan Ekol çalışanı sıkı değil sımsıkı hayvan sever Oral Yalçın. Önce planlar yapıldı sonra ormanda yaşayan canların açlıktan ölmemeleri için kollar sıvandı ve ortaya müthiş bir proje çıktı. Bakın neler yapmışlar?

AYDA 60 TON YEMEK

Proje yöneticisi Oral Yalçın yapılanları şöyle anlattı: “Ekol Lojistik şirketi olarak gerçek hayvan severlerden oluşan ekibiz. Uzun yıllardır ormanlarda köpeklere besleme yapıyoruz, şirketimizin sahibi Ahmet Musul da orman hayvanlarının durumunu ile çok, çok yakından ilgilenen bir hayvan severdir. Orman yasakları ile oralarda yaşamaya mahkûm edilen sahipsiz sokak hayvanları da iyice öksüz kalınca işte tam bu noktada yardım projesini hemen eyleme çevirdik. Ekol Lojistik tesislerimizden birinin mutfağını yemek pişirmek için tahsis ettik. Kadrolu personel alımı yaptık, yemek malzemesi için satın almamızı devreye soktuk. Kazanlar kaynamaya, yemekler pişmeye başladı. Gece, gündüz demeden tam kadro çalıştık. Ana hedefimiz “mükemmelliği” nasıl yakalarız oldu. Yemeklerimizde et karışımı, makarna, pirinç, ekmek, yağ ve çok az miktarda tuz kullanıyoruz. Bu yemekleri öylesine titiz bir şekilde üretiyoruz ki “öncelikle bizim yiyebilmemiz gerekli” mantığını amaç ediniyoruz. Yemekleri pişirip daha sonra bunları 5’er kilogramlık poşetleri koyup vakumluyoruz. İlk haftalarda 2.5 ton yemek üreterek bu yola girdik ve şu anda bu rakamı haftalık 15 ton seviyesine getirdik. Ayda 60 ton üreten bir yapıya kavuştuk. Bu güne kadar 700 ton yemek üreterek hedeflediğimiz noktaya geldik. Tabii ki üretim işin bir parçasıydı. Hemen dağıtım ağı oluşturduk. En başta 9 ayrı gönüllü dostumuzla başlayan dağıtım ağımızı 30 ayrı saha kahramanları ordusuna çevirdik.


Kent çevresindeki ormanlık alanlarda dağıtımlar başarı ile sürdü. Daha sonra alanı büyüttük. Kocaeli, Dilovası, Yalova, Çatalca, Tekirdağ il ve ilçelerine de destek vermeye başladık. Tüm bunları yaparken de imkânlarımızı maksimum seviyede zorlayarak ekmeğimizi muhtaç olan hayvanlarla paylaştık. İmkânlar elverdiği sürece de sevgimizi eyleme dönüştürmek en büyük arzumuz. Başta Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Musul olmak üzere, yaz kış demeden sahada kahramanca yer alan tüm gönül dostlarımız ile bu yolda inançla ve inatla yürüyoruz.

Orman beslemelerimiz sadece yemek vermekle ilgili değil, aynı zamanda battaniyeleri değiştirmek, su mama eklemek, kapları yıkamakla da işin içinde. Haftada 2 gün bu sahipsiz canlara yemek götürüyoruz. Köpeklerin mutluluğu ve sağlığı bizim için büyük ödül oluyor.”