Aşılar Ankara’da

233

Sağlık Bakanlığı’nın Çin’den satın aldığı covid-19 aşılarının (Sinovac) ilk bölümünü Türkiye’ye geldi. Turkish Cargo tarafından özel soğutma sistemlerine sahip 17 konteynere yüklenen Covid-19 aşıları, gerçekleştirilen özel sefer ile le Pekin’den Ankara’ya getirildi ve Sağlık Bakanlığı yetkililerine teslim edildi.

Covid-19 aşılarını taşıyan Türk Hava Yolları’na ait TK 6175 sefer sayılı Boeing 777 tipi uçak, saat 05.44’te Ankara Esenboğa Havalimanı’na indi. Türkiye saati ile dün 19.50’de Çin’in başkenti Pekin’deki havalimanından hareket eden uçağın sevinç yarattı. 17 konteynerde 3 milyon doz aşı uçaktan alınarak depolara taşındı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: “Aşılarımızı getiren uçak Esenboğa Havalimanımıza ulaştı. 14 gün sürecek testleri hemen Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuzda başlayacak. Testleri biter bitmez ise aşılama programımız Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleşecek. Birlikte başaracağız.”

Turkish Cargo nedir?

THY’nin kargo şirketi olan Turkish Cargo IATA CEIV (Bağımsız Denetleyiciler için Mükemmellik Merkezi) Pharma sertifikasına sahip. İlaç ve aşı taşımaları için global standartlarda tasarlanan ‘TK Pharma’ ürünü ile en ideal şartlarda soğuk zinciri koruyor. İlaç üreticileri, nakliye şirketleri, havaalanları, yer hizmetleri ve ülke otoriteleri ile sürekli diyaloğunu sürdüren şirket ultra dondurulmuş aralıkta olan (-70 ° C) taşımalarda kuru buz gibi özel soğutulmuş kaplar ve araçlar kullanılarak, ilaç ve aşı üreticilerinin çok çeşitli gereksinimlerini karşılayabiliyor. Pandemi döneminde 400’den fazla destinasyon arasında küresel ilaç koridoru oluşturdu. Turkish Cargo, 96’sı direkt kargo olan 300’den fazla destinasyona ulaşıyor ve 365 uçaktan oluşan filoya sahip