Çarşamba Klasik, Cuma Caz

1909

Kadıköy’ün gözde sanat merkezlerinden Yeldeğirmeni Sanat Merkezi ocak ayında çarşamba günleri klasik müzik konserleri, cuma günleri caz konserleri düzenlemeye başlıyor.

Ateş ÇELİK

Konserlerin başlayacağını duyunca Kadıköy Belediyesi’ni aradım. Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde ocak ayı programına istedim. Hemen e-postama gönderdiler. Pandemi süresince alınan sosyal mesafe ve özenli sağlık tedbirleri çerçevesinde hazırlanan ve kısıtlı sayıda seyirciye sunulacak programların içeriğini inceledim. Konserlerin saatleri de çok uygun. Çünkü 18.00 – 19.00 saatleri arasında yapılıyor. Ne akşamüstü, ne de gece, bu benim için önemli. Zaten şimdi uygulanan 21.00’de sokağa çıkma yasaklarına göre de ayarlanmış.  Konser bitince evlere dağılmak için çok zamanınız var.

Yeldeğirmeni Sanat, 2021’nin ilk konserinde 8 Ocak cuma akşamı Asena Akan Contempo’yu ağırlıyor. Caz vokali ve bas gitarist Asena Akan, sanırım bu konserde çağdaş, minimalist ve atmosferik bir sound içinde pozitif titreşimlerle bağ kurup duygunun ön planda olduğu bir yolculuğa davet edecek bizleri.

Yeldeğirmeni Sanat 2021’in ilk çarşamba klasikleri konserinde ise CelloPianoDuo 13 Ocak’ta sahne alıyor. Naxos tarafından çıkarılan “Turkish Music for Cello and Piano” adlı CD albümleri olan ve Andante Kayıt Ödülü’ne sahip ikili viyolonselde Dilbağ Tokal ve piyanoda Emine Serdaroğlu yer alıyor. Kadıköy Rasimpaşa Mahallesi’ndeki merkezin programların biletlerinin bilet.kadikoy.bel.tr adresinden veya konser günü Yeldeğirmeni Sanat Merkezi gişesinden temin edilebildiği söylediler. O zaman bize de haydi konsere demek kalıyor. Program mı? İşte söyle;

Asena Akan Contempo     08 Ocak Cuma   18.00

Sedef Erçetin Trio             15 Ocak Cuma   18.00

Ayşe Gencer Trio               22 Ocak Cuma   18.00

Yürüyen Merdiven             29 Ocak Cuma   18.00

KLASİKLER

CelloPianoDuo                   13 Ocak Çarşamba 18.00

Lepidus Ensemble              20 Ocak Çarşamba 18.00

Gökçe Çiçek Resitali          27 Ocak Çarşamba 18.00