Yerebatan’ın Onarımına Onay Çıktı

1906

İBB’nin tarihi Yerebatan Sarnıcı’nı depreme karşı güçlendirme projesine İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Koruma kurulundan nihayet onay çıktı. Güçlendirme çalışmalarına hemen başlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden Kültür A.Ş. tarafından işletilen Yerebatan Sarnıcı’nda 2017 yılında başlayan restorasyon çalışmaları sırasında sütunları birbirine bağlayan gergilerin sütunları tutmadığını belirledi.

Olası depremde tarihi yapıda ciddi hasara yol açacak sorunun giderilmesi için İBB gergi güçlendirme projesi hazırladı ve 23 Ekim 2020’de onay izni için İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na gönderdi.  Kurul’un projeyi gündeme alması başvurudan 52 gün sonra gerçekleşti.  15 Aralık tarihli kurul toplantısında başvuru gündeme alındı. Ancak bu kez de projeye onay çıkmadı. Kurul, bilimsel danışma heyeti görüşü ile projenin tekrar kurula gönderilmesine karar verdi. Projeler, İBB tarafından 18 Aralık’ta tekrar kurula iletildi. 66 gündür bekleyen güçlendirme projesi, 30 Aralık tarihli kurul toplantısında tekrar gündeme geldi. Ve  projeye onay verildiği belirtildi.  Güçlendirme projesinin uygulanmasına hemen başlanacağı öğrenildi