Yapay Zeka Ve Turizm!

2077

Pandemi olmasaydı farklı mı? Olacaktı bilmiyorum. Ama pandemi sürecinde teknoloji ve beraberinde yapay zekanın turizm de kullanılması için yapılan çalışmalara hız verildi.  Bildiğiniz gibi insansız müşteri deneyimi artık kapımızda. Amazon’un insansız mağazaları, Virgin grubunun insansız otel konsepti, gelecekte artık yapay zekânın ne kadar gündelik hayatımıza gireceğinin ayak seslerinden başka bir şey değil. Dolayısıyla turizm sektörü teknolojiyi en fazla kullanan sektörlerin başında gelecek. Çıkacak her yeni teknolojik ürün veya yapılacak her yeni çalışma, ilk olarak bu sektörde denenecek ve hayata geçirilecek.

Ferzan ÜNLÜSOY
AiRep Gen. Müdürü APG Turkey – Director, APG Network Yönetim Kurulu Üyesi

Gelecekte bir otele adım attığımızda, sıra dışı bir hizmet anlayışıyla karşılaşacağız. Robotlar, konuklara özel hizmetler sunabilecek yeteneklerle donatılmış olacak. Bu robotlar müşterinin dilini konuşacak ve aklılara takılan tüm sorulara cevap verecek. Teknolojik oteller denilince ilk olarak akıllı otel odaları konsepti akla geliyor. Gün geçtikçe bu tarz odaların sayısı otellerde giderek artıyor. Zira insanlar artık günlük hayatta teknoloji ile o kadar iç içe ki, konakladığı otel odasında da teknolojik hizmetler görmek istiyor. Bu odalarda birçok eşya artık uzaktan kontrol edilebiliyor. Başta klima ve oda aydınlatmaları olmak üzere birçok işlem, odada konaklayan müşterilere verilen tablet bilgisayarlar ile yönetiliyor. Bu tabletler içerisinde otel ve odalar hakkında detaylı bilgiler, otelin bulunduğu konum, şehir veya ülke hakkında bilgilendirici içerikler mevcut. Odalarda yapılan temizlik işlemleri de teknolojiden nasibini almış durumda. Odaya yerleştirilen sensörler, odaların dağınık olup olmadığını anlayacak ve odada konaklayan yokken temizlik görevlileri odaların temizlenmesi için bilgilendiriliyor olacak.

Şöyle bir gözümüzü kapayalım ve hayal etmeye başlayalım: Nasıl? Bir odada konaklamak istersiniz. En ince detayına kadar düşünün artık, odanın dekorasyonundan tutun, elbise dolabını açtığınızda bulmak istediğiniz gece elbiseleri, ayakkabılar, kişisel ihtiyaçlarınız ve hepsinin gerçek zamanlı olarak üretilebileceğini düşünün. Ne güzel bir dünya olurdu değil mi? Cep telefonunuza gelen bir kod ile odanıza girmeniz de çok uzakta değil artık.

Bu arada “Siri” hayatımıza daha fazla girecek, popülerleşen sesli arama ya da sık sık görmeye başladığımız Chatbot’lar sanal zekânın gelişimine paralel dijital dünyada bizi biraz daha içine alacak. Henüz chatbotları (sohbet robotu) kullanım aşamasında değilse bile, akıllı telefon ve tabletlerin kullanımı hızla artarken dijital müşteri deneyimi için mobil siteler ve aplikasyonlar bizi ileri teknolojiye ısındıran adımlar olacak.

Seyahatlerinizi teknoloji belirleyecek

Gelişen teknoloji bizlere kişisel seyahat avatarımızı tanıtıp bizim yerimize tüm rezervasyonları gerçekleştirecek ve yönetecek yetiyi verecek. Turizm şirketleri aynı zamanda teknoloji sayesinde tüketicilerin yaşı, medeni durumu, gelir düzeyi, eğitim durumu, çocukları olup olmadığı gibi demografik verilerle, boş vakitlerinde ne yapmaktan hoşlandıkları, nerelere seyahat ettikleri veya etmek istedikleri vb. pek çok bilginin yer aldığı bir veri tabanı oluşturarak ve bu bilgileri iyi yöneterek pazarda yer alan rakiplerine karşı avantaj elde edebilecek.

Bildiğiniz gibi veri toplamak zamanımızın en büyük silahı. Tüm bilgileri toplayanlar neredeyse hayatımızı yönlendirmemize karar verecek. O noktaya doğru hızla ilerliyoruz. Belki de yakında Çin’de uygulaması olduğu gibi sosyal puanlar ile ne yapıp ne yapamayacağımız bile bize bildirilmiş olacak. Ne dersiniz? Hayatımızı kolaylaştıracak diye hayatımıza giren robotların istediğimizde fişini bile çekemeyeceğiz. Çünkü onlar kendi kendilerini şarj ediyorlar.

Artık düşünün bakalım gelecekte bizi neler bekliyor diye..!