Almanya 1 Şubat’a Kadar Kapandı

1539

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile 16 eyaletin başbakanları yaptıkları toplantıda kapanma önlemlerinin 1 Şubat pazartesi sabahına kadar uzatılmasını kararlaştırdı.

Toplantıda 10 Ocak’a kadar geçerli olan tam kapanma önlemlerin uzatılması üzerinde de uzlaşma sağlandı. 7 günlük yeni vaka değeri 100 bin kişi başına 200’ün üzerinde olan bölgelerde dolaşıma da sınırlama getirildi. Buna göre bu bölgelerde yaşayanlar geçerli bir nedenleri olmadığı sürece sadece evlerinin 15 kilometre uzağına kadar gidebiliyor.

Almanya’da covidCovid-19’a bağlı ölü sayısının da yükselmesi nedeniyle 16 Aralık’ta temel ihtiyaçların karşılanmasını sağlayan marketler, eczaneler, bankalar, akaryakıt istasyonları gibi işletmeler dışındaki tüm dükkanlar, okullar ve ana okulları kapatılmış, çalışanların evden çalışması tavsiye edilmiş ve sosyal temas da dışarıda en fazla beş kişi ile sınırlandırılmıştı. Bu arada Başbakan Merkel konu ile ilgili yaptığı açıklamada daha bulaşıcı olduğu ileri sürülen yeni virüsün enfeksiyon sayısını ve yoğun bakım servislerinin yükünü artırdığını belirterek bazı hastanelerin ‘sınıra dayandığını’ özel buluşmaların hane dışından bir kişi ile sınırlandırılacağının altını çizdi ve “Mevcut aşıların günlük hayatımızın normalleşmesi için perspektif sunduğunu biliyoruz” derken 25 Ocak’ta eyalet başbakanlarıyla yeniden bir araya gelip alınan önlemlerin sonuçlarını değerlendireceklerini ve şubat ayına ilişkin önlemlerin bu toplantıda ele alınacağını söyledi.