Kıpkırmızı Sembol Kapkara Oldu

2025

Covid-19’un mutasyona uğradığı İngiltere’de daha bulaşıcı olan yeni virüs nedeniyle İngilizler zor durumda. Vakaları hızla tırmanması ile geçen pazartesi günü üçüncü kez ulusal karantina ilan edildi. Bu arada Londra’nın Redbridge ilçesindeki 2 katlı otobüsler de Covid-19 salgınına karşı farkındalık yaratmak için simsiyah renge boyandı.

Başkent Londra ülkenin salgından en kötü etkilenen şehir olduğu ileri sürülüyor. Thames Nehri’nin kuzeyindeki Barking ve Dagenham semti 100 bin kişi başına bin 476 Covid-19 vakasıyla İngiltere’nin corona virüsün en sert vurduğu bölge. Her yüz bin kişide bin 381 vakaya sahip olan Redbridge ise ülkede Covid-19 enfeksiyonlarının en yoğun olduğu üçüncü ilçe olarak görülüyor.

Bu arada İngiltere denince akla ülkenin sembollerinden olan kırmızı renkli 2 katlı otobüsler de Covid nedeniyle değişime uğradı.  Vakaların hızla arttığı Redbridge’de hizmet veren çift katlı otobüsler de Covid-19 kabusu için siyaha boyandı. Otobüslerin dış cephesine Covid-19 ile ilgili uyarılar yazıldı. Bu yazılar “Ailenizi güvende tutun”, “Hijyen ve sosyal mesafeyi unutmayın”,  “Redbridge’deki Covid-19 vakaları çok yüksek”, “Redbridge şu anda günde 200’den fazla yeni Covid vakası görüyor” gibi uyarıları içeriyor. Redbridge Belediye Konseyi otobüslerin renginin ve üzerindeki yazıların pozitif bir etkisi olacağını görüşünde olduklarını açıkladı.