Esrar Yok Espresso Var Marihuana Yok Maccihiato Var

2021

Amsterdam Belediyesi kentte yasal olarak uyuşturucu içeren marihuana ve haşhaş türü ürünlerin satıldığı coffeeshop’lara yasak getirmek için düğmeye bastı.  Kentin Belediye Başkanı Femke Halsema, savcı ve polis yetkilileri ile birlikte önümüzdeki süreçte yabancı turistlerin, bu tür kafelere girişinin yasaklanmasını içeren bir plan üzerinde anlaştı. Amsterdam Belediye Meclisinin planına göre, coffeeshoplara sadece Hollanda’da ikamet eden kişilerin girmesine izin verilecek.  Kısaca turistlere “Esrar Yok Espresso Var Marihuana Yok Maccihiato var” denilecek.

Amsterdam’ı ziyaret etmek için pek çok neden var. Laleler, kanallar, köprüler, nefes kesen evler, zengin tarih, sanat eserleri ve festivaller. Tabii ki geleneksel ve modern restoranlar ve kafeler de halkı yaşam tarzını ve bu yerin kültürünü yansıtıyor. Ayrıca esrar ürünlerinin satılmasına izin verilen 150’’den fazla sertifikalı kahve dükkânı var. Bu dükkânların tabelalarında coffeeshop yazıyor. Ve giriş kapılarında içeride satılan ürünlerin içeriğini anlatan bir amblem bulundurulması şart.

Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema

Hollanda’nın başkenti Amsterdam, ayrıca çeşitli ülkelerinden gelen fahişelerin yasal olarak çalıştıkları “Kırmızı Fener Sokağı” Red Light District ile de dünyaca ünlü. Hem seks, hem de coffeshopları nedeniyle “Uluslararası seks ve uyuşturucu kenti” imajı var bu kentin. Kent yönetimi, bu imajı biraz olsun silmek için yabancı turistlerin, Amsterdam’daki esrar satan kafelere (coffeeshop) girmelerini yasaklama başladı. Ülkedeki esrar kafelerinin yüzde 30’una sahip olan Amsterdam’da, koronavirüs salgınından önce her ay 1,5 milyon turist, bu kafeleri ziyaret ediyordu. Amsterdam’daki esrar kafelerinin sayısı son 283’ten 166’ya düşürüldü. Buna rağmen esrar satışlarında sürekli bir yükseliş oldu. Bazı kafelerin satışı yüzde 200 arttı.

Hollanda’nın diğer kentlerinde de, yabancı turistlerin esrar kafelerine girişi yasaklanırken, Amsterdam Belediyesi, yasadışı sokak ticaretinin artacağı endişesiyle bu karara katılmamıştı.  Ancak plan kapsamında, kentteki coffeeshop sayısının da, en fazla 73 ile sınırlandırılması öngörülüyor. Araştırmalara göre, Amsterdam’daki genelevler sokağını ziyaret eden turistlerin yaklaşık yüzde 60’ı, esrar satan kafeleri, kente gelmek için önemli bir neden olarak görüyor. Bu arada Hollanda’da da koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında tüm kafeler, barlar ve restoranlar 19 Ocak’a kadar kapatılmıştı.

 “Coffeeshop” u “Koffiehuis” veya “Cafe” ile karıştırmayın 

Lisanslı esrar ürünleri satıcısının bir kahve dükkânı olarak adlandırıldığı kentte genellikle sıradan restoranlar veya barlar normal bir kahvehane veya kafeden çok farklıdır. Coffeeshop’un ruhsat kahve dükkânı olarak verilir. Ancak pencerelerinde yeşil ve beyaz bir etiket vardır. Bu ziyaretçilerin mekanı bir kafeden kolayca ayırt etmelerine yardımcı olur. Buralarda ayrıca alkol servisi de yapılmaz.