ABD Test AB Aşı Diyor

2031

Vaka sayılarında yaşanan artışın ardından ABD, corona virüsü salgınını engellemek amacıyla ülkeye gelen kişilerden COVID-19 testi sonucu istiyor. Bu arada Avrupa Birliği, yeniden seyahat serbestisi için ‘aşı pasaportu’ şartını görüşüyor. Aşılanmayan AB dışı ülke vatandaşları, AB ülkelerine alınmayacak.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), 26 Ocak’tan itibaren ülkeye hava yoluyla gelenlerden negatif Kovid-19 testi sonucu isteneceğini duyurdu. CDC Direktörü Robert Redfield, yaptığı yazılı açıklamada, ülkeye hava yoluyla giriş yapan herkesten son 72 saat içinde yapılmış “negatif” test sonucu isteneceğini belirtti. Uygulamanın 26 Ocak’tan itibaren hayata geçecek.

Redfield, “Test tüm riskleri ortadan kaldırmaz, ancak bir süre evde kalmak, maske takmak ve sosyal mesafeyi korumak gibi önlemlerle desteklendiğinde, seyahatlerimiz daha güvenli ve sağlıklı hale gelebilir” iddiasında bulundu. Yürürlüğe girmesi planlanan kararla birlikte ülkeye gelen yolculardan Covid-19 testi sonucu talep edilecek. Bu kararın İngiltere’nin ardından ABD’de de tespit edilen mutasyonlu corona virüsü ve artan vaka sayılarının ardından alındığı belirtiliyor.

Bu arada Avrupa Birliği de, birlik içerisinde serbest dolaşım için ‘aşı pasaportu’ şartı getirmeye hazırlığı içinde. Eğer bu kabul edilir ise uluslar arası standartta aşı pasaportu olmayanlar AB’ye giremeyecek. Bu konu 21 Ocak’taki AB zirvesinde ana gündem maddesi olarak ele alınacak.