#ioapro (Ben Açıyorum) Diyorlar Ama Açabilecekler mi?

1833

İtalyan hükümeti, pandemi sırasında yaşanan ekonomik kayıplar için firma ve şahıs şirketlerine 20 milyar euro (yaklaşık 180 milyar TL) kaynak ayırdı. Ancak binlerce restoran Covid-19 önlemlerinde çok zor durumda oldukları gerekçesiyle hükümete karşı sivil itaatsizlik hareketi başlatmak için bugün (Cuma) kepenk açmaya hazırlandı.

Aylardır Covid-19 kısıtlamaları uyarınca sadece paket ve evlere servis yapan restoran sahipleri, 15 Ocak’ta dükkânlarını açmak üzere sözleşti. Her şey Cagliari’de bir bar işletmecisinin 3 Ocak’ta “artık dayanamıyorum” diyerek dükkânını açık tutacağını duyuran bir paylaşımının ardından kısa sürede tüm ülke çapında yayıldı. Euronews’in haberine göre, sosyal medyada üzerinden #ioapro (ben açıyorum) etiketiyle büyüyen harekete 50 bin civarında restoranın katımı bekleniyor.

Eyleme katılmayı düşünen restoran sahipleri sivil itaatsizlik hareketini sembolik düzeyde tutmaya kararlı. Hükümete mesajlar verilmesi planlanan eylemin stratejisi söyle; “Restoranların kapıları açılacak. Müşteriler içeri alınacak. Masalara oturtulacak. Ancak restoranlar kurallara uyup masalara yemek servisi yapmayacak.”

Bu arada İtalya’da salgının başından beri 2 milyon 326 bin kişiye virüs bulaştı. 80 bin 326 kişi yaşamını yitirdi.