Bu Sergi Kızılay’ı Anlatıyor

2678

Türk Kızılay’ın 153 yıllık yolculuğunun tarihi belge ve materyallerinin sergilendiği “Bitmeyen Dayanışma Hikâyemiz: Kızılay” sergisi Tarık Zafer Tunaya Sanat Galerisinde açıldı. Türk Kızılay’ın merhamet ve iyilik tarihine ışık tutan sergisinde,  kurumun tarihini yansıtan belge ve materyallerin yanı sıra Hilal-i Ahmer ve Haluk Perk koleksiyonlarından seçkin eserler de yer alıyor. Sergi 27 Şubat’a kadar ziyarete açık.

İlk adı Hilal-i Ahmer olam kurum, kurulduğu 1868 yılından bugüne Türk milletinin merhamet çınarı olarak büyüdü ve nice insan hikayelerine, tarihi olaylara tanıklık etti. Kızılay’ın sürdürdüğü bu büyük yolculuk, millet olma azminin, dayanışma ruhunun ve insan onurunun aynası oldu.  “Bitmeyen Dayanışma Hikâyemiz: Kızılay” sergisi de tüm bu ruhu yansıtan belgelerin ve materyallerin gün yüzüne çıkarıldığı bir sergi oldu. 

Küratörlüğünü Kızılay Sanat Direktörü Mehmet Lütfi Şen’in üstlendiği serginin açılışına; T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ve Kızılay’ın güncel sanat projesi Hilal-i Ahmer Koleksiyonuna eseri ile katkı sunan sanatçı Hüsamettin Koçan katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk Kızılay’ın işbirliği ile gerçekleştirilen sergi de;  103 yıl önce Cihan Harbi devam ederken Galatasaray Lisesi’nde açılan Hilal-i Ahmer Sergisi için basılmış sergi nizamnamesinin kitapçığı, Kızılay’ın duyuru ve yardım kampanyalarının yer aldığı afişler, kanla ve ilk yardımla ilgili duyuru afişleri ve kitaplar, farklı dönemlerden yayınlar, 71 yıl önce açılan Milletlerarası Bebek Sergisi ile ilgili dokümanlar, Hilal-i Ahmer dönemine ait fotoğraf, kartpostal, pul ve gravürler gibi pek çok materyal izleyici ile buluştu. Sergide ayrıca Kızılay tarihi ve günümüz etkinlikleri temalı videolar, Kızılay’ın güncel sanat projesi olan Hilal-i Ahmer Koleksiyonundan Hüsamettin Koçan, Ergin İnan, Bahri Genç, Günseli Kato, Devrim Erbil ve Tomur Atagök’ün çalışmaları, birbirini takip eden haftalık periyodlarla sergileneceği açıklandı.