İşte En Güvenli Hava Yolu Şirketleri

1927

2013’ten beri faaliyet gösteren hava yolu şirketleri derecelendirme sitesi Airline Ratings’in kriterlerine göre, 2021 yılının en güvenli şirketi Qantas oldu. Avustralya ulusal hava taşımacılığı şirketi 2019 ve 2020’de de birinci seçilmişti

Bu konuda bütün uzmanlar da, istatistikler de hemfikir: En güvenli seyahat yöntemi hava yolları taşımacılığı. Ancak bu konuda bütün şirketlerin performansı aynı değil elbet. Düşen uçak ve ölüm sayıları, kaza istatistikleri, resmî veya özel kurumların denetim raporları, uçak üreticisi firmalar ile hava taşımacılığı şirketlerinin güvenlik önlemleri, uçak filolarının yaşı gibi birçok faktörü kullanarak bir derecelendirme yapılıyor. Uzman havacılık sitesi Airline Ratings 2013’ten beri her yıl en güvenli havacılık şirketleri listesini yayımlıyor. Derecelendirmede 2021’in yeniliği ise Covid önlemlerinin de güvenlik faktörleri arasında yerini alması. Bu kriterlere göre 2021 yılının en güvenli hava taşımacılığı şirketi, 2019 ve 2020’de de olduğu gibi Avustralya ulusal hava taşımacılığı şirketi Qantas seçildi.

2021 yılında Qantas’ı Qatar Airways ve Air New Zealand izledi. İlk 20’de (Alaska Airlines, Delta gibi) 6 ABD şirketi, 2 Körfez şirketi (Emirates ve Etihad), Avrupa’dan da 5 şirket yer aldı. Bu arada bayrak taşıyıcı havayolumuz Türk Hava Yollarının ilk 20’ye bile alınmaması değerlendirmenin ilginç yönünü oluşturdu.

Airline Ratings’e göre, 2021’de dünyanın en güvenli 20 hava yolu şirketi şöyle:

1. Qantas (Avustralya)

2. Qatar Airways (Katar)

3. New Zealand (Yeni Zelanda)

4. Singapore Airlines (Singapur)

5. Emirates (B.A. Emirlikleri)

6. EVA Air (Tayvan)

7. Etihad Airways (B.A. Emirlikleri)

8. Alaska Airlines (A.B.D.)

9. Cathay Pacific Airways (Hong Kong)

10. British Airways (Birleşik Krallık)

11. Virgin Australia (Avusturalya)

12. Hawaiian Airlines (A.B.D.)

13. Southwest Airlines (A.B.D)

14. Delta Air Lines (A.B.D.)

15. American Airlines (A.B.D.)

16. SAS (İsveç merkezli İskandinav ülkeleri)

17. Finnair (Finlandiya)

18. Lufthansa (Almanya)

19. KLM (Hollanda)

20. United Airlines (A.B.D.)

Bu arada, Airline Ratings ilk kez ‘low cost’ şirketler için de bir derecelendirme yaptı ve 2021’de en güvenli 10 şirketi şöyle sıraladı: Air Arabia, Allegiant, Easyjet, Frontier, Jetstar Group, Jetblue, Ryanair, Vietjet, Westjet ve Wizz.