KKTC’de Misafirliğe Gitmek Bile Yasaklandı

1715

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde vakalar artınca Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu tedbirlerin kapsamını genişletti. 2 hafta süreyle ülke genelinde kapanma ilan edildi. Yarından 31 Ocak gecesine1 Şubat’a kadar devlet daireleri ve temel ihtiyaçların karşılandığı işletmeler hariç tüm sektörlerdeki faaliyetler durdu.

Ev ziyaretleri, düğün, ibadet gibi toplu etkinlikler ve spor müsabakaları yasak. Restoranlar yalnızca paket servisi hizmeti verecek. Zorunlu nedenlerle sokağa çıkmak zorunda olanlar polis ve kaymakamlığın özel iznine tabi olacak. Dershane, etüt, özel ders ve kurslar 31 Ocak 23.59’a kadar durduruldu. Üniversitelerdeki yüz yüze eğitime de ara verildi.
Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne gidiş gelişler için karantina şartı kondu.

Kamuda görevli polis, itfaiye, sağlık, sivil havacılık, elektrik kurumu, belediyeler, Maliye Bakanlığı, Gümrüklerde görev yapan kamu görevlileri hizmetlerine devam edecek. Eczane, benzin istasyonu, fırın ve market gibi temel ihtiyaçların karşılanması çerçevesinde hizmet üreten işletmeler, sarı basın kartı sahipleri haricinde iş yerleri ve faaliyetlerin 18 Ocak 2021 tarihinden başlayarak 31 Ocak 2021 tarih saat 23:59’a kadar kapatacak. Eğlence yerleri, sinema, barlar, kafeler, kıraathane/kahvehane, piknik alanları ve toplu yapılacak etkinlikler, spor salonları, stadyumlar, düğün salonları, doğum günü, toplu ibadetler, mevlitler, gece kulüpleri, kumarhaneler, bet ofisleri, internet kafeler, masaj salonları, berber, kuaför, güzellik salonları, dövme salonları, pazar yerleri, restoran, pastane, kafe, büfe (Sadece paket servisleri ve yerinden alma açık olacak) Ev ziyaretleri ve misafirlik, Kültür, sanat, sergi salonları, ören yerler, kütüphaneler, spor antrenman ve müsabakalarının 31 Ocak 2021 tarihine kadar durdurulmasına karar verildi.
Zaruri nedenler ile sokağa çıkmak isteyen kişiler Polis ve Kaymakamlığın özel iznine tabi oldu. BM, AB, İngiliz Üsler Bölgesi, Ara Bölge ve Barış Gücü çalışanları son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri kaydı ile karantina uygulaması olmaksızın ülkeye giriş yapabilecekler.