NASA’dan Endişe Veren Su Uyarısı

1501

NASA Türkiye’nin yer altı su rezervlerini gösteren bir harita yayınladı. Haritaya göre, ülkemizdeki kuraklık tehdidi sadece barajları değil, yer altı sularını da etkiliyor. Türkiye’nin büyük bir bölümünde yer altı suları ortalama seviyenin altında.

Türkiye’de yağış oranları 2020’nin son aylarında neredeyse her ay ortalamanın altında kaldı. Yağış oranlarındaki düştü. Baraj seviyelerini neredeyse dibe düştü. Son günlerde görülen etkili kar yağışının bu baraj seviyelerini artırması beklense de NASA’nın açıklamasına göre kuraklık sorunu ciddi bir seviyede. 

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) yeni bir Türkiye paylaşımı geldi. NASA bu defa Türkiye’nin yer altı su rezervlerini gösteren bir harita yayınladı. Gravity Recovery and Climate Experiment Follow On (GRACE-FO) uydularıyla 11 Ocak 2021 itibarıyla Türkiye’deki yer altı sularının durumu hesaplandı. Yayınlanan karedeki mavi kısımlar, normalden fazla su olan bölgeleri, kırmızı ve turuncu renkteki kısımlar ise normalden az su olan bölgeleri gösteriyor.  Başka bir deyişle söz konusu hesaplamaya göre, Türkiye’deki yer altı suları ortalama seviyenin altında.