Ruslar Şimdilik Frene Bastı

1401

Türkiye’de coronavirüs önlemleri nedeniyle Rusya’dan gelen turist sayısında azalmalar oldu. Rusya’daki bazı tur operatörleri, yılbaşı sonrası Türkiye charter seferlerini büyük ölçüde iptal etmeye başladı. Hatta Rusya’daki Türk kökenli tur operatörlerinden ANEX Tour ile Pegas’ın da Türkiye’ye charter uçuşlarını geçici süreyle askıya alacakları belirtildi.

Şubat ve mart aylarında uçuş gerçekleştirmeyecek olan ANEX Tour’un, bu kararı yolcu yetersizliği nedeniyle aldığı açıklanırken, şirketin charter programına 20 Mart’tan itibaren Moskova’dan Antalya’ya devam etmeyi planladığı açıklandı. Pegas Touristik’in, Nordwind Airlines ile St.Petersburg, Kazan, Rostov-on-Don ve Ufa’dan Antalya’ya gerçekleştirdiği uçuşlarını 27 Ocak itibariyle durdurup 19 Mart itibarı ile yeniden başlatmayı düşündüğü ileri sürüldü.

Bu arada turizm sektörünün saygın yayın organlarından Tourprom’un  “Antalya kapalı” başlıklı haberine göre, eğlence mekanlarının kapatılması ve diğer kısıtlamalar,  Rus turistleri şimdilik Türkiye’den vazgeçmeye mecbur ediyor. Pazarın önde gelen bazı şirketlerinin mart sonuna kadar seferleri durdurduğu, pek çok charter uçak seferinin de iptal edildiği belirtti.