IATA Travel Pass Aplikasyonu Hazırlatıyor

1520

Bildiğiniz gibi artık hepimizin kafası karıştı. Her gün bir başka havayolu yolcular için gidecekleri ülkenin seyahat kısıtlamalarını ve uygulanması gerekenleri sirküle ediyor. Hele ki bir de ülkeler arası seyahat etmek zorundaysanız durum daha da zorlaşıyor. Bu problemleri ortadan kaldırmak amacıyla IATA kendi sayfasında bir başlık attı, uçuş detaylarını, pasaport numarasını ve gününü girdiğinizde seyahatiniz için bir engel olup olmadığı bilgisini size hemen çıkarıyor. Ancak bu yeterli değil!

Ferzan ÜNLÜSOY AiRep Gen. Müdürü  APG Turkey – Director, APG Network Yönetim Kurulu Üyesi

IATA şimdilerde seyahat ederler için bir aplikasyon geliştirme sürecinde. Bu uygulamanın mart ayına kadar IOS ve Androidler için hazır edilmesi düşünülüyor. Yolcuların Covid 19 testleri ve aşı sertifikaları buraya yüklenecek ve böylece bu bilgiler talep eden ülkelerin gümrük girişlerinde kolaylık sağlayacak. Bu yöntemdeki en önemli husus bilgilerin doğruluğunun sağlanması olacaktır.

Bu uygulama ile IATA, hükümetlere gelen yolculara karantina uygulamadan sınırları yeniden açma konusunda güven sağlamayı da amaçlıyor. IATA Travel Pass, COVID-19 testleri veya aşıları için hükümet gerekliliklerini karşılarken insanların rahatça seyahat etmelerine yardımcı olacak.

 Bu dökümanda aşağıdaki bilgiler yer alacak:

• Küresel sağlık gereksinimlerinin kayıtları: Yolculukların test ve aşı gereksinimleri hakkında doğru bilgileri bulmak için.

• Test/aşılama merkezlerinin küresel kayıtları – varış yerindeki test ve aşılama gerekliliklerini kalkış noktasında karşılayan test merkezlerini ve laboratuvarları belirlemek için.

• Laboratuvar uygulaması – test ve aşı sertifikalarını güvenli bir şekilde paylaşmak için yetkili laboratuarları ve test merkezlerini bulmak için.

Bilinen o ki, hükümetler seyahat etme gereksinimleri üzerinde karar verdiklerinde havayollarının ve yolcuların bu kurallara uymaları gerekiyor.

Aslında biz seyahat edenler aşı sertifiklarına çok da yabancı değiliz. Bazı Afrika ve Güney Amerika ülkelerine seyahat etmeden önce yaptırılması zorunlu olan aşılar var, aynı zamanda seyahat süresince de ağızdan alınması gereken haplar oluyor. Hükümetler COVID -19 salgını için neredeyse 10 aydan beri ek kısıtlamalar olarak karantina önlemleri, test gereksinimleri ve nihayetinde aşılama gereksinimleri getirdiler.

IATA Travel Pass, seyahat edenler için seyahatleri kolaylaştırıcı bir araç olacağı şimdiden çok net görünüyor.