Maske Takmayanlara Şınav Cezası

1035

Endonezya’nın Bali adasında polis, Coronavirus’e karşı önlem olarak maske takmayan turistlere pek de alışılmadık bir yöntem uygulamaya başladı: Şınav çektirmek! Sosyal medyada dolaşan videolarda, tişortlu ve şortlu turistler, üniformalı polislerin zoruyla, şınav çekerken görülüyor.

Ortaokulda beden eğitimi dersine girmiş ve askerlik yapmış Türk erkekleri disiplin cezası olarak şınav çekmeye alışıktır da, turist olarak gezdiğiniz bir ülkede, her ne kadar haklı bir gerekçeyle de olsa, polis zoruyla şınav çekmek pek alışıldık bir uygulama değil haliyle.

Endonezya’da 2020’den beni halka açık yerlerde pandemi tedbirleri kapsamında maske takmak zorunlu. Ancak, yerel polis yetkilisi Gusti Agung Ketut Suryanegara’ya göre, Bali adasında turistler sık, sık bu kuralı deliyor. “İlk bahaneleri, haberimiz yoktu demek. Sonra, unuttuk pardon diyorlar. Yahut maskemiz ıslandı, yahut yere düştü falan.”

Polis yetkilisinin verdiği bilgiye göre ocak ayında 70 turist kesilen 100 bin rupi (yaklaşık. 60 TL) cezayı öderken, 30 kadarı üstlerinde para olmadığını iddia etti. Eh, cezasız kalmaları da düşünülemeyeceğine göre, polis bu turistleri şınav çektirerek cezalandırdı: Hiç maskeye takmayana 50 şınav, maskesini düzgün takmayana 30.