Hırsız Maymunlar İşi İlerletti

1042

Endonezya’nın Bali adasındaki Uluwatu tapınağı dünyaca ünlü bir ören yeri. Burası ayrıca, bölgenin sembolü haline gelen ‘hırsız maymunları’ ile de biliniyor. Bu maymunlar bölgeye gelenlerin eşyalarını çalarak kendilerince oyun oynuyor. Böylece hem eğleniyor hem de oradaki insanları eğlendiriyorlar. Ancak bu maymunlar işi iyice azıttı. Çünkü bölgeye çok az sayıda kişinin gelmesi nedeniyle maymunlar da aç kalma tehlikesi yaşamaya başladı. Ama onlar sorunu çözdü.  Çaldıkları cep telefonları, gözlük gibi eşyaları yiyecekle takas ederek işi ilerletti.

Bu bir şaka değil. Çünkü bu fenomen yakın zamanda Biological Sciences adlı ünlü bilim dergisine konu oldu ve Slate tarafından haberleştirildi. Uluwatu tapınağının girişinde görevliler artık buralara gelenleri uyarıyor: Kıymetli eşyanıza sahip çıkın yoksa makaklara (şebeklere) kaptırabilirsiniz. Maymunların hırsızlık yapması yeni değil. Ancak yeni olan Uluwatu makaklarının, çaldıklarını şantaj malzemesi olarak kullanmaları ve istedikleri yiyecekleri alana kadar iade etmemeleri. Ve sıkı pazarlıkçı olmaları.

Kanada Lethbridge Üniversitesinden Dr. Jean-Baptiste Leca ve ekibinin yaptığı araştırmaya göre makaklar, karşılığında istedikleri yiyeceği alabilmek için, turistlerin cep telefonu, cüzdan, fotoğraf makinesi, gözlük gibi en çok değer verdikleri eşyaları seçip çalmayı öğrendiler. Daha da ilginç olan, çaldıkları eşya ne kadar değerliyse maymunlar o kadar karşılık koparmaya çalışıyorlar.

Makaklar bu yeni ‘marifeti’ ana babalarını izleyerek daha bebekken öğrenmeye başlıyorlar ve 4 yaşına kadar tekniklerini geliştiriyorlar.  Makaklar çaldıkları eşyaları sahiplerine uzun pazarlıklar ve genelde açık artırma sonunda iade ediyorlar. İncelemeleri sırasında uzmanlar bir maymunun çaldığı bir kıymetli eşyayı ancak 25 dakika ve 17 dakika süren bir pazarlıktan sonra sahibine geri verdiğine şahit oldu.