Avrupalı Turist Tatile İstekli

588

Avrupa Seyahat Komisyonu’nun (ETC) raporuna göre Avrupalıların, COVID-19 aşılarından cesaret alarak 2021’in ikinci çeyreğinde biran önce seyahate çıkmak için oldukça istekli olduklarını belirlendi.  

Geçtiğimiz yılın Aralık ayının son haftalarında toplanan verilere göre ankete katılanların yüzde 32’si, Nisan-Haziran 2021 döneminde kesinlikle tatile çıkmayı düşünüyor. Yüzde 52’si katılımcı önümüzdeki altı ay içinde tatil planlıyor. Bu arada sıkı sağlık ve güvenlik protokolleri, turistlerin adaylarının yüzde 67’sini çıkacakları tatillerinde güvende ve rahat hissetmesine sağlıyor.

2021 baharında seyahat etmek isteyen Avrupalıların oranı Kasım 2020 anketine kıyasla yüzde 20 arttı ve şu anda 3 katılımcıdan 1’i bu niyeti ifade ediyor. Aynı zamanda, önümüzdeki altı ay içinde seyahat etmeyi planlayan Avrupalıların sayısı yüzde 49’dan yüzde 52’ye yükseldi. 

Katı sağlık ve güvenlik protokollerinin güven ve huzur oluşturduğunu ve seyahati daha keyifli hale getirdiğini kanıtlıyor. Katılımcıların yüzde 67’si katı protokoller uygulandığında seyahatlerinin tadını çıkarabilecek kadar güvende ve rahat hissediyor. Karantina önlemleri, varış noktasında artan COVID-19 vakaları ve tatildeyken hastalanma, kısa vadeli seyahat planları olan Avrupalıların yüzde 14 oranlarında önemli endişeler olmaya devam ediyor.

Bu arada daha yaşlı gezginler, sosyal medyada giderek daha fazla meşgul oluyor, geçmiş seyahatleri hatırlıyor ve gelecekte seyahat etmeyi dört gözle bekliyor. Sosyal medyada 18-35 yaş gruplarına yönelik turizmle ilgili ifadeler, geçtiğimiz yıla göre azalırken 55 yaş üzeri kişilerin bu konuda çok daha istekli olduğu ortaya çıkarttı.