Karikatürcülerin Gözüyle Covid-19

1019

Anatolia Turizm Akademisi tarafından düzenlenen 12’inci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na 64 ülkeden, 704 sanatçı 1324 eser gönderdi. Teması “Covid-19 ve Turizm” olarak belirlenen yarışma, 2009 yılından bu yana her yıl geleneksel olarak düzenleniyor ve dünya genelinde turizm alanındaki tek karikatür yarışması olarak biliniyor.

Gençler ve Yetişkinler olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen yarışmaya Gençler kategorisine 185 sanatçı 242 eser ile katılırken, Yetişkinler kategorisinde 519 sanatçı bin 80 eser gönderdi.  Yarışmaya en fazla katılım Rusya Federasyonu’ndan oldu. Rusya Federasyonu’ndan 182 sanatçı 244 eser ile yarışmaya katıldı. Bu ülkeyi 100 sanatçı ve 174 eser ile Türkiye izledi. Sırasıyla en fazla eser gönderen ülkeler İran, Sırbistan, Endonezya, Özbekistan, Ukrayna, Çin, Hindistan, Belçika, İtalya, Romanya karikatür gönderdi. 2’inci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda ödül alacak eserler iki aşamalı bir seçim ile belirleniyor. Ön Değerlendirme ve Final Değerlendirme Seçici Kurulları bu amaçla görev yapıyorlar. Ön Değerlendirme Kurulunun çevrimiçi toplantısı 17 Ocak ve 24 Ocak 2021 tarihlerinde yapıldı ve finale kalan eserler belirlendi. Gençler kategorisinde 63, yetişkinler kategorisinde ise 161 eser final değerlendirmesine kaldı. Olası itirazlar için finale kalan karikatürler 01 – 09 Şubat 2021 tarihleri arasında ilan edilecek.

Yarışmaya 2013 yılından bugüne kadar ana sponsor olarak destek veren Er Yatırım’ın Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat,  yarışmada bu yılın pandemi süreci olması ve alınan önlemlerin en fazla etkilediği iş alanlarının başında turizm ve bağlantılı sektörlerin geliyor olması, nedeniyle seçilen “Covid19 ve Turizm” temasının seçildiğini belirtti. Çelikkanat bu alanda yaşanan olayların, sıkıntıların ve Covid19’un bırakacağı etkilerin karikatür sanatçılarının gözüyle betimlenmesinin anlamına değindi. Yarışmanın koordinatörü Anatolia Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi Kozak da Uluslar arası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın on iki yıldır düzenlendiğini ve dünyada turizm temalı ve devamlılığı olan tek karikatür yarışması olmasının yanı sıra merkezi İsviçre’de olan Karikatür Birlikleri Federasyonu tarafından, on yıldır beş yıldız verilerek niteliğinin tescillenmesinden gurur duyduklarını söyledi.