Otelciler Deprem Eğitimi Aldı

506

Pandemi döneminde otel çalışanlarına yönelik eğitimlere ağırlık veren TÜROB, yılın ilk eğitim programını da afetler konusuna ayırdı. ‘Afet Bilinci Eğitimi’ne Türkiye’nin dört bir yanından bine yakın otel çalışanı katılırken, eğitimin ana gündem maddesini deprem oluşturdu.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), otel çalışanlarına yönelik afet eğitimleri için İstanbul Valiliği Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) işbirliği Acil Durum Farkındalık Eğitimleri’ düzenledi. On-line olarak düzenlenen eğitim programı TÜROB üyeleri için ücretsiz gerçekleşti. Eğitime bine yakın otel çalışanı katıldı. Eğitimin ana gündem maddesini deprem oluşturdu.

İçişleri Bakanlığı’nın 2021 yılını ‘Türkiye’de Afet Eğitim Yılı’ ilan ettiğini vurgulayan TÜROB Başkanı Müberra Eresin, bir afet durumunda kamunun acil müdahale ekipleri sahaya ulaşıncaya kadar, eğitim almış donanımlı kişilerin sahada kurtarma faaliyetlerini ya da insani yardım faaliyetlerini yürütmesini gerektiğini belirtti. Eresin “Dolayısıyla doğru müdahalelerde bulunulabilmesi için eğitim almış olmaları gerekiyor. Afet Bilinci Eğitimi’nin amacı, otel çalışanları için afetler olmadan önce afet risklerine yönelik zararları azaltmada ve tedbirler konusunda farkındalık ve bilinç oluşturmak, temel düzeyde bilgi ve becerileri kazandırmaktır” dedi.

Eğitimler sürüyor

Özellikle konaklama sektöründe bilincin ileri seviyede olduğuna anlatan Eresin, son eğitime bine yakın otel çalışanının katılımının bu bilincin göstergesi olduğunu kaydetti. Afetle mücadelede kamu kurum ve kuruluşlarının olduğu gibi vatandaşların da sorumluluklarının bulunduğuna değinerek top yekûn mücadelenin başarı getireceğine inandıklarını kaydetti.

AFAD ve TÜROB işbirliği ile otellerde çalışan personele yönelik ‘Acil Durum Farkındalık Eğitimleri’ 2013 yılında başlatılmıştı. Bugüne kadar 7 bin sektör çalışanı bu kapsamda eğitim aldı. Öte yandan katılımcılara ‘Eğitim Katılım Belgeleri’ TÜROB tarafından düzenlenerek on-line olarak gönderildi.