Fareden Korkuyorsan; İçeriye Girmeyi Aklından Bile Geçirme

821

Kutsal kabul edildikleri için krallar gibi bakılıp beslenen ve turistlerin ayaklarının arasında vızır, vızır gezen binlerce fare. Karni Mata mabedine hoş geldiniz! Burası Hindistan’ın Racastan eyaletinde farelerin kutsal sayıldığı bir Hindu mabedi. Yanlış duymadınız, kutsal bilindikleri için krallar gibi beslenen, bakılan, korunan binlerce fare. Turistlerin genelde gözünü korkutsa da, Hintliler için bir hac mekanı.

Efsaneye göre 14.yy’da yaşayan Karni Mata adında bir Hindu bilge, bir masalcının oğlunun ölümünden çok etkilenir. Ve ölüm tanrısı Yama’ya genç adamı hayata döndürmesi için yalvarır. Yama uzun süre reddeder ama sonunda genç adamı diriltir, ama bir fare bedeninde. O tarihten beri Karni Mata’ya ithaf edilen ve farelerin kutsal kabul edilerek beslendiği bu Hindu tapınağı milyonlarca Hintli için bir hac mekanıdır.

Beyaz fare görmek şans getiriyor

Mabeni ziyaret ederken dikkati çeken ilk şey, farelerin mutluluğu için ne lazımsa yapıldığı. Her yere, kutsal hayvanların beslenmeleri için, içinde muhtelif tahıllar, şekerlemeler, Hindistan cevizi hatta süt bulunan geniş kaplar koyulmuş. Ekmek elden, süt de rahiplerden ve hacılardan olunca, farelerin yemek dışında tek yapacakları şey, şişmiş karınlarıyla güneşlenip yediklerini hazmetmek ve turistlerin ayaklarının altında gezinmek.  Farelerin çoğu gri tabii ki, ama arada tek tük beyaz fareler de var. Beyaz fare görmek, inanca göre, kısmetli olduğunuz ve işlerinizin iyi gideceği anlamına geliyor.

Tabii sadece fareler değil

Elbette, bu ünlü ören yerinde farelerden başka görülecek şeyler de var: Mabedin kendisi, Racastan’daki tarihi yapıların çoğu gibi, Moğol stilinde inşa edilmiş. Karni Mata’nın hikayesini anlatan beyaz mermer cephesi özellikle görülmeye değer. Faydalı bilgiler: Deshnok’taki Karni Mata mabedi Racastan’ın Bikaner kentinin 30 km batısında. Trenle ya da kara yoluyla gidiliyor. Bikaner’deki Gora Gate otobüs garından kalkan otobüsler haftanın her günü Deshnok’a (40 dakika) sefer yapıyor. Taksiyle de gitmek mümkün. Mabet sabah 04.00’ten gece 22.00’ye kadar açık ve giriş bedava. Fareden korkanlara kötü bir haber: Mabede girerken… Ayakkabılarınızı çıkarmanız gerekiyor.