Paris’i Gördünüz mü? Hangi Paris’i Gördünüz?

908

Tamam, tamam. Paris dünyada bir tanedir, eşi benzeri yoktur ama mesela sadece ABD’de, Teksas’ta, Lowa’da, Indiana’da adı Paris olan 20 kadar şehir olduğunu biliyor muydunuz?

Kanada’daki Paris

Eğer Wim Wenders’in 1984 yapımı Paris-Texas filmi olmasaydı, adını bile duymayacaktık. Daha doğrusu adını biliyoruz da, bu Paris’in varlığından haberimiz olmayacaktı. Teksas’ta, Dallas yakınlarında bir Paris var. 25 bin nüfuslu kentin resmi internet sitesi (Visit Paris, Texas) “The second largest Paris in the world” diye övünüyor, yani dünyadaki ikinci büyük Paris. Paris varsa tabii ki Eyfel Kulesi de var. Gerçi gerçeğinin ihtişamından uzak ve Eyfel’den çok bir ‘derrick’ yani petrol iskelesine benziyor. Ama o kadar olacak, burası petrol ülkesi Texas!

Danimarka’daki Paris

Wikipedia’ya göre ABD’de daha böyle 20 kadar Paris var. Ayrıca, dünyanın dört bir yanında böyle yüzlerce Paris… Eyfel Kulesi’nin bir replikası da Rusya’da, Panij kentinde yükseliyor mesela. Parij Rusçada Paris demek zaten. Resmen anten kulesi vazifesi gördüğü için orijinali kadar romantik değil.  2 bin nüfuslu bu Paris, adını Fransa İmpratoru Napolyon’un ordularına karşı verdiği savaştan almış. Gene Rusya Federasyonu’na bağlı Başkurdistan bölgesinde de bir küçük Paris şehri var. Komşu Ukrayna’nın Vesely adlı kentinin adı da bir zamanlar Paris idi.

Rusya’daki Paris

Başka bir kar ve soğuk ülkesi, Kanada. Ontorio bölgesinde Paris kenti. Burada Eyfel Kulesi yok, yerine küçük ve cepheleri rengarenk tuğla binalar var. Kanada’da bir Paris daha varmış bir zamanlar, kuzeyde Yukon bölgesinde. Bir zamanlar birçok Fransız’ın yaşadığı bu kasaba da adını Parisli postacısından almış. Bugün tamamen terk edilmiş bir hayalet şehir. Daha böyle birçok Paris var, farklı ülkelerde. Danimarka’da bir küçük köy, Afrika’da Gabon’da, Orta Amerika’da Panama’da, İsveç’te… Ama Paris, Paris!