Sincaplara Doğum Kontrol Hapı

812

İngiltere hükümeti, boz sincapların nüfusunun kontrol edilebilmesi için, sincaplara ağızdan doğum kontrol hapları verilmesi projesini onay verdi.  İngiltere Çevre Bakanı Lord Goldsmith, boz sincapları ve diğer işgalci türlerin ormanlık alanlara verdikleri zararın ülke ekonomisine yıllık maliyetinin 1.8 milyar sterlin olduğunu söyledi. Projeye Prens Charles başta olmak üzere İngiliz Kraliyet ailesi de destek çıkıyor.

Projeye göre boz sincapların yem kutuların içine de sincaplar için içlerinde fındık ezmesi bulunan kaplar konulacak. Bu fındık ezmelerinin içinde de ağızdan alınan doğum kontrol hapları olacak. BBC Türkçe’nin haberine göre Bakan Lord Goldsmith, sincapların hükümetin iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında binlerce dönümlük arazilere ağaç ekme çabalarını da olumsuz etkilediklerini söyledi.

Sincaplara doğum kontrol hapı verilmesi önerisini yapan kurumlardan biri, doğayı koruma ve ormanlaştırma çalışmaları yürüten İngiltere Sincap Birliği (UKSA). Kuruluş, İngiltere’ye ilk olarak 19. yüzyılın sonlarında Kuzey Amerika’dan gelen boz sincapların, yaşları 10-50 arasında değişen genç ağaçların kabuklarını kaldırdıklarını, bunun da ormanlık alanların gelişmesine zarar verdiğini belirtiyor.  

Sincaplar, özellikle meşe gibi geniş yaprakları ağaçları hedef alıyor. UKSA, sincaplara doğum kontrol hapları verilmesinin üç yıldır farklı yöntemler deniyor. Kurum geçen yıl East Yorkshire’deki ormanlık alanda boz sincaplara özel hazırlanan yem alanları oluşturdu. Deneme sürecinde doğum kontrol hapları yerine, yem olarak içine boya konan fındık ezmeleri kullanıldı. Bu ezmeler sindirildiğinde, sincapların tüyleri UV ışınları altında floresan ışığı yaymaya başladı. Araştırmacılar, incelenen boz sincap nüfusunun %90’dan fazlasının bu kapanları ziyaret ettiğini tespit etti. Böylece, ormanlardaki yem alanlarına bırakılacak doğum kontrol haplı kaplara sincapların çoğunun erişebileceği sonucuna varıldı

Boz sincaplara doğum kontrol hapı verilmesi ilk olarak 2017’de hükümetin Hayvan ve Bitki Sağlığı Kurumu tarafından önerilmişti. İngiliz Kraliyet Ailesinin de destek çıktığı proje için Prens Charles ayrıca, Britanya’da az sayıda kalan kırmızı sincapların korunmasının önemine ilişkin de Kırmızı Sincapları Kurtarma Vakfı’na bir makale yazmış ve ‘sağlıklı ormanların sembolü’ olarak tanımladığı bu türler için “Bu alımlı ve akıllı canlılar her zaman memnuniyet yaratıyor” demişti.