Bakanlık Mezeleri Seçti Rakı Seçimi de Sizden

16203

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Turizm, Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) uluslararası tanıtım çalışmalarını yürüttüğü ‘Go Turkey’ web sayfasında, Türkiye’yi ziyaret edecek turistlerin öncelikle tatmaları için 5’i soğuk, 5’i sıcak olmak üzere “En İyi 10 Mezeyi” belirledi.

Bakanlık turistlere rehber olması için belirlediği “En İyi 10 rakı mezesi” listesi öncesinde “meze” hakkında bazı bilgiler paylaştı. Açıklama şöyle;  “Meze, tat anlamına gelen Farsça “maza” kelimesinden türemiştir. Türkiye’de meze, sofra etrafında bir yaşam tarzı, kişilerin sevdikleriyle uzun saatler geçirmektir. Meze sizi doyurmak için değil, rakının tadını çıkarırken ağzınızdaki tadı değiştirmek için vardır. Hatta pek çok kişi, sohbetin rakınıza eşlik edecek en iyi meze olduğunu iddia edebilir. Türklerin anason aromalı içeceği olan rakı, zaman zaman “aslan sütü” olarak anılır. Günümüzde mezelerin tadına her türlü içecekle varılabilir. Özellikle genç nesil genellikle şarap içerken mezenin tadını çıkarmayı sever. Aslında, Türk şaraplarının da içerken yenilebilir. Meze küçük tabaklar içinde servis edilebilir: Mezeler sofranın asit, yağ ve tuzla dengelenmesi sağlar. Mezelerle birlikte kızarmış ekmek, pide veya mısır ekmeği servis edilebilir. 

10 EN İYİ MEZE

Türkiye yolculuğunuzda lezzetli ve besleyici birçok yemek bulacaksınız. Mezeler, meyhanelerde (geleneksel Türk tavernaları), restoranlarda ve kafelerde bulunan en yaygın yemeklerden bazılarıdır. Mezeler tipik olarak, masanızdakiler tarafından paylaşılması amaçlanan küçük sıcak ve soğuk yemeklerin bir karışımıdır. İşte bir dahaki sefere bir menüye bakarken için en iyi 10 seçim.

Soğuk Meze

1. Fava – Bakla Püresi; Türk mutfağı tamamen basit malzemeleri kullanmak ve bunlardan en iyi şekilde yararlanmakla ilgilidir. Bu mezede, bakla pişirilir, ezilir ve ardından kare şekline getirilir. Taze soğan, limon, dereotu ve bir tutam zeytinyağı ile servis edilen bu yemek klasik, doyurucu bir mezedir.

2. Mercimek Köftesi – Mercimek köftesi geleneksel olarak mercimekten yapılır. Mercimek ezilir ve kırmızı domates sosu, taze doğranmış maydanoz ve taze soğan köfte şeklinde şekillendirilir. Mercimek köftesi sadece vejeteryan değil, aynı zamanda vegandır ve ülke çapında yaygın olarak bulunur.

3. Deniz Börülcesi – (Samphire) Bir deniz sebzesidir. Türkiye’nin bol kıyı şeridine sahip olması nedeniyle, neredeyse yıl boyunca mevcuttur. Yılın herhangi bir zamanında mükemmel bir yemektir, ancak özellikle yaz aylarında popülerdir. Sarımsakta hafifçe pişirilir ve daha sonra limon suyu ve zeytinyağında muhafaza edilerek doğal lezzetlerin ortaya çıkması sağlanır.

4. Ezme – Baharatlı Domates Salatası. Domates, biber, acı biber, soğan, sarımsak ve otların dilimlenip limon suyu, nar pekmezi ve zeytinyağı ile karıştırılmasıyla yapılır. Bu yemek genellikle yemeğinizin hazırlanmasını beklerken hediye olarak sunulur, ancak mütevazı ezme de göz ardı edilemeyecek kadar müthiş bir tattır.

5. Çerkes Tavuk –  Bu doyurucu bir meze. Kıyılmış tavuk ve doğranmış cevizden yapılır. Bu yemek kremsi, etlidir ve gevreklik içerir. Geleneksel olarak taze otlarla süslenmiş Çerkes tavuğu, diğer mezelerin çoğundan ilginç bir dokusal değişikliktir.

Sıcak Mezeler

1. Paçanga Börek – Dana Etli Peynirli Börek. Türkiye genelinde bulunan birçok börek türünün yıldızı paçangadır. Lezzetli peynir ve pastırmanın etrafına sarılan ve hafifçe kızartılan ince bir hamur işidir. Dışı çıtır, çıtır ve lapa gibi, içi ise lezzetli dana eti ile kremsi, eritilmiş peynirin mutlu bir karışımı.

2. İçli Köfte – İçli köfte, nefis bir atıştırmalık ve daha doyurucu bir meze seçeneğidir. Kıyma, soğan, ceviz ve bazen kuş üzümü ile kavrulur ve daha sonra bulgur, patates ve baharat karışımı ile kaplanmadan önce toplar haline getirilir. Daha sonra altın rengi haline gelinceye kadar kızartılır. İçli köfteler, gevrek dış kabuğu ve sulu, lezzetli et dolgusuyla çok doyurucudur.

3. Pastırmalı Humus – Türkiye’de pastırmalı humus yaygın bir mezedir. Humus, fırından çıkarılmış sıcak tencerede, üstüne ince bir pastırma tabakası serilerek servis edilir. Pastırma, sarımsaklı humusa fazladan etli bir tat verir. Biraz gevrek ekmekle yerseniz hayal kırıklığına uğramayacaksınız!

4. Karides Güveç – Karides güveç, doyurucu ve nefis bir yemektir. Taze karides, basit bir tereyağı ve sarımsak sosuyla pişirilir. Topraktan yapılan ve güveç olarak tanımlanan çanak ile masaya gelir. Karidesin sarımsaklı tereyağı sosuyla müthiş lezzettir. Masada suyuna ekmeğinizi banmanızı bekler.

5. Balık Kokoreç – Geleneksel kokoreç ile karıştırılmaması gereken balık kokoreç, baharat, domates, soğan ve biberle bolca tatlandırılmış ince doğranmış balıktır. Bu da çok lezzetli bir mezedir.