Kapadokya’nın Kâbusu Bitti

1384

Kapadokya’da altın madeni arama çalışmalarını başlayan Kanadalı Centerra Gold şirketi projeden vazgeçti. Gerekçesi ise çevre halkının tepkisi mi? Yok, yok asla… Projeyi “rezerv yetersiz” gerekçesiyle bıraktılar.

Avanos Belediye Başkanlığı Kanadalı Centerra Gold şirketinin bölgedeki altın arama faaliyetlerini durdurduğu ve şirketin çekilme kararı aldığı “Kapadokya’ya Müjde” duyurdu. Belediye bu müjdeli haber için şu açıklamayı yaptı; “Kanadalı Centerra maden şirketi, Avanos’a bağlı Özkonak ve Göynük köylerinde toplam bin 306 hektarı kapsayan devasa alanda altın aramak için Enerji Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden resmen ruhsat almıştı. Yapılan analizler neticesinde ilgili alanın rezerv oranı düşük olması sebebiyle Centerra maden şirketi alandan çekilme kararı almıştır.”

Nevşehir’e bağlı Avanos ilçesi Özkonak’ın Ziyaret Tepesinde altın aramak için izin alan Kanadalı Centerra Gold şirketi, ilk olarak bölgedeki ağaçlandırma sahasındaki çamları sökerek altın madeni sondajlarına başlamıştı. Bu çalışmalar başta yöre halkı olmak üzere sivil toplum örgütleri tarafından tepki görmüştü. Çünkü şirketin kazılar yaptığı yerler binlerce yıllık Özkonak yer altı şehri, Belha Manastırı ve Kapadokya’ya özgü jeolojik yapının olduğu bir alanda bulunuyordu.