Barok’tan Flemenko’ya

1717

Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nun YouTube kanalından yayınladığı konserler devam ediyor. Bugün (04 Şubat 2021) de çalışmalarını İspanya’da sürdüren ünlü gitar sanatçısı Murat Usanmaz konseri var.

CRR Youtube kanalında saat 20.00’da yayınlanacak resital de Murat Usanmaz müzikseverlere eşsiz bir gitar resitali sunacak. Büyük besteci J.S.Bach ile başlayarak gitarın büyüleyici sesi ile baroktan flamenkoya renkli bir yolculuğa çıkartacak. Konser kaydı bir hafta boyunca CRR YouTube kanalından izlenebilecek. 

Murat Usanmaz Kimdir? Çalışmalarına İspanya’da devam eden Usanmaz İstanbul’da dünyaya geldi.  İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Klasik Gitar Bölümü’nden mezun oldu. Sonra Paris l’École Normale de Musique’de konsertistlik okudu. Çin, Rusya, Cezayir, Almanya, Fransa, İspanya, Finlandiya, İtalya, Türkmenistan, Avusturya, Portekiz, Hollanda ve Türkiye’nin birçok yerinde konserler verdi. Paco de Lucía’nın vefatı üzerine bestelediği “Adiós Maestro” eserinin dünya prömiyerini Uluslararası Sevilla Gitar Festivali’nde Paco de Lucía anısına yapılan konserde gerçekleştirdi. Eve eseri “Yol” albümünde yayınladı. Türkiye’nin ilk gitar konçertosu olan Cemal Reşit Rey’in gitar konçertosunu ilk seslendiren Türk gitarist olmasının yanı sıra birçok eserin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. Televizyon programları yaptı. Birçok senfoni orkestrasıyla farklı gitar konçertolarını seslendirdi. Klasik gitar üzerine yazılar yazdı. İspanya’da “Guitarra de Bach a Paco” solo gitar CD’sini ve Türkiye’de tüm söz ve müzikleri kendisine ait olan “YOL” albümünü çıkarttı. Solist olarak senfoni ve oda orkestraları ile verdiği klasik müzik konserleri ve resitallerinin yanı sıra tahta nefesli kuartet ve gitarın solistliğinden oluşan oda müziği konserleri de veren Murat Usanmaz ayrıca İspanyol ve Türk müzisyenlerden oluşan “Flamenco de Anadolucía” projesinde flamenko, Türk müziği ve caz öğelerini kendi bestelerinde birleştirerek grubuyla tüm dünyada konserler veriyor.