Teknofest Eylül’de Atatürk Havalimanında

1455

Havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan Teknofest heyecanı yeniden başladı. Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan festival 21-26 Eylül 2021 tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanında gerçekleşiyor. Bu yıl ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 5 milyon liranın üzerinde malzeme desteği sağlanıyor. Yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlar ise  5 Milyon TL’nin üzerinde ödülün sahibi olacak.

Bu yıl ki festival için tanıtım toplantısı yapıldı. Atatürk Havalimanındaki tanıtım toplantısına İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Sivil Savunma Başkanı İsmail Demir, başta olmak üzere üst düzey yöneticiler katıldı. Teknofest Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ’toplantıda  yaptığı konuşmada “Bu yıl dördüncüsünü düzenlenecek festivalin 21-26 Eylül 2021 tarihlerinde “Teknofest’in Evi” olarak gördüğümüz Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştireceğiz. Teknofest 2019’da yine burada 1 milyon 720 bin ziyaretçi ile rekor kırdı. Genel olarak bizi en çok sevindiren gelişme ise Teknoloji yarışmalarına gelen başvuruların her yıl katlanarak artması oldu. Teknofest 2021’de salgının izin verdiği ölçüde; havacılık ve akrobasi gösterileri, sürpriz yarışmalar, sergiler, eğitimler ve yatırımcılarla girişimcilerin buluşacağı uluslararası girişim zirvesi gibi zengin aktiviteler düzenlemeyi hedefliyoruz” dedi. 

Teknofest 2021 Yarışmaları

Bu arada havacılık, uzay ve teknoloji festivali Teknofest kapsamında gerçekleştirilen “Teknoloji Yarışmalarına” başvurular da başladı. Toplumun her kesiminden binlerce gencin merakla beklediği ve ilgiyle takip ettiği teknoloji yarışmalarına geçtiğimiz yıl 81 il ve 84 ülkeden 20 bin 197 takım, yaklaşık 100 bin genç başvuruda bulunduğu belirtildi. Bu yıl ki teknoloji yarışmalarına yine ilkokul seviyesinden ortaokul, lise, üniversite,  lisansüstü ve mezun seviyesine kadar nitelikli binlerce gencimiz hayallerini gerçekleştirmek için birbirinden farklı kategorilerde düzenlenen teknoloji yarışmalarına katılabilecek. Son başvuru tarihi ise 28 Şubat. 

35 Farklı Kategori Var

Her yıl bir önceki yıla göre daha fazla kategorisinin açıldığı etkinlik de bu yıl 35 farklı kategoride yarışma düzenleniyor. Geçen yıldan farklı olarak “Karma Sürü Simülasyon, İletişim Teknolojileri, Savaşan İHA, Yapay Zeka, Kültür ve Turizm Teknolojileri, Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri, Tarımsal İnsansız Kara Aracı, Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışmaları da ilk kez düzenleniyor. Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen festival gençlerin geleceğin teknolojileri üzerinde çalışmalarını desteklemek için roketten, otonom sistemlere, tarımdan, sualtı sistemlerine kadar teknolojinin her alanında yarışmalar gerçekleştiriyor. Gençlerin millî teknoloji üretme ve geliştirme konusunda ilgilerinin arttırılması hedeflenerek bu alanlarda çalışan binlerce gencin projesine destek olmak için bu yıl ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 5 Milyon TL’nin üzerinde malzeme desteği sağlanıyor. Yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlar ise  5 Milyon TL’nin üzerinde ödülün sahibi olacak.

Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerin destekleriyle düzenleniyor. Festivalin bir parçası olmak ve başvurularınızı gerçekleştirmek için https://teknofest.org/yarismalar.html adresini ziyaret etmek yeterli oluyor.