Güvenli Turizm Sertifikamız Dünyaya Örnek Oldu

1636

Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde Türkiye’nin turizm değerlerini geliştirmek ve tanıtmak amacıyla kurulan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA),2020 yılında önemli çalışmalara imza attı.  TGA Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın sözcüsü Erkan Yağcı, geçtiğimiz yılı değerlendirdi ve “Büyük bir bölümünü pandemi şartları içinde geçirmemize ve pek çok ülke ile sınırlarımızın uzun süre kapalı kalmasına rağmen TGA olarak çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürdük. Güvenli Turizm Sertifikası ile dünyaya örnek olduk” dedi.

Dünyadaki ilkler arasına giren Güvenli Turizm Sertifikası uygulaması ile pandemi koşullarına karşın 2020 yılında yaklaşık 16 milyon ziyaretçi sayısına ulaştığımız vurgulayan Erkan Yağcı “2021 için de hazırız. Yeni nesil çalışmalarla ülkemizin turizm değerlerini milyarlara tanıtmaya devam edeceğiz” diyerek hedeflerini açıkladı. Yağcı, 2020 yılının Türk turizm sektörü için en büyük yeniliğin, Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde ve sektör temsilcilerinin de katkılarıyla hazırlanan Güvenli Turizm Sertifikası olduğunu anlatırken sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bakanlığımızın çok kısa bir sürede hazırladığı ve dünyadaki ilkler arasına da giren sertifika programı, turizm ekosistemini konaklama tesislerinden ulaştırma araçlarına, görevli personelden yeme-içme ve diğer ortak kullanım alanlarına uzanan geniş bir yelpazede pandemiyle mücadele şartlarına uygun hale getirdi. Ziyaretçilere sertifikalı tesislerde tatillerini güvenle geçirebilme imkânı tanıyan program, yine bakanlığımız öncülüğünde başlatılan bir dizi sigorta çözümüyle de desteklenerek, turistlerin tatillerinde Türkiye’yi tercih etmelerinin önünü açtı. Biz de TGA olarak öncelikle ülkemizde görevli yabancı misyon büyükelçilerimize Antalya da bir organizasyon ile programı anlatarak ve devamında her bir hedef pazarımızda o ülkenin dinamiklerine uygun özelleştirilmiş, yeni, farklı ve inovatif tanıtım çalışmaları gerçekleştirerek, 2020’de açık olan hava koridorları kapsamında mümkün olan en fazla sayıda turistin Türkiye’yi seçmelerini ve tatillerini güvenle geçirmelerini sağladık.”

Yağcı, TGA olarak önce Eylül ayında Dünya Ralli Şampiyonası WRC’nin Marmaris bacağına sponsor olduklarını hatırlatırken sözlerine, şöyle devam etti. “Ancak geçtiğimiz yılın en büyük spor etkinliği, kuşkusuz 9 yıllık bir aradan sonra tekrar ev sahipliği yaptığımız Formula 1 İstanbul Grand Prix’iydi. TGA olarak yüzlerce ülkede milyarlarca sporseverin canlı izlediği, dijital platformlarda da haftalarca konuşulması devam eden bu etkinlikte ülkemizi tanıttık. Yılın en heyecanlı yarışı olan İstanbul Grand Prix sayesinde ülkemizin turizm marka tanıtım platformu GoTurkiye.com’u Brezilya’dan Japonya’ya dünyanın tüm büyük pazarlarında görünür kıldık. 2020 içinde bazı çok önemli medya iş birliklerine de imza atan TGA, dünyaca ünlü elektronik müzik organizasyonu Cercle iş birliğiyle, Kapadokya’da ilk kez bir sıcak hava balonu üzerinde, uçuş sırasında performans gerçekleştirilmesini organize etti. Canlı yayınla tüm dünyaya yayımlanan bu konserde Kapadokya’nın büyülü coğrafyası, elektronik müzik tınılarıyla buluştu. Yıl içinde, pek çok global kanalda yer alacak yapımlara da ev sahipliği yapan TGA, yılın sonunda ise inşaatı Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde tamamlanan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası CSO’nun yeni binasının açılışı için de kapsamlı bir açılış programı gerçekleştirdi. Bu yıl 3’ncüsü düzenlenen ve dünyanın en önemli fotoğrafçılarının katılım sağladığı 212 Photography Istanbul sergisine ve “Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’nin ölüm yıldönümünde Konya’da gerçekleştirilen Şeb-i Arus törenlerine de ev sahipliği yaptı. 2020 yılının Patara yılı ilan edilmesiyle; Patara için özel bir film, çok özel bir logo ve kurumsal kimlik çalışmasını da hayata geçirdik. Gerçekleştirdiğimiz 28 etkinlik kapsamında birçok ülkeden 300’den fazla sektör temsilcini, basın mensubunu ve Influencerı, Patara’da Güvenli Turizm programını da deneyimlemeleri amacıyla Türkiye’de ağırladık. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katılımıyla gerçekleştirdiğimiz “Patara Yılı Konseri”nde de dünyaca ünlü yıldızları ağırladık ve etkinlikler sayesinde hem Patara’nın hem de Güvenli Turizm Sertifikasının dünya çapındaki bilinirliğini artırdık.”

2021 Yılına da Tanıtım Filmleri Hazırlandık

Yıl içinde 17 ülkede TV kampanyaları düzenledik. Ancak asıl büyümeyi dijitalde gerçekleştirdik; 82 ülkede 64 farklı kampanyaya imza attık ve 7,7 milyara yakın gösterim ile 1,5 milyar izlenme elde ettik. Sosyal medyada takipçi sayımızı 6,7 milyona çıkardık. Ülkemizin ana tanıtım platformu olan goturkey.com sayfamızı son derece yenilikçi bir mimariyle yenileyerek 81 il ve farklılaştırılmış ürün gruplarına yönelik tanıtımın yanı sıra, misafir datasını işleyebilecek ve özelleştirilmiş kampanyalar düzenlememize imkân verecek bir altyapıya kavuşmuş olduk. İletişim faaliyetleri kapsamında 2020 içinde toplam 96 etkinlikte, 35 ülkeden, bini aşkın kanaat önderi ve basın mensubunu Türkiye’de ağırladık. PR çalışmalarıyla Türkiye turizm tanıtımında toplam bin 800 yayında yer alarak yaklaşık 9 milyar erişim rakamına ulaştı. Geçtiğimiz yıl 8 ülkede 154’ü reklam, 123’ü advertorial olmak üzere toplam 277 dergi içeriği çalışmasıyla Türkiye’deki farklı turizm türlerini ve birbirinden güzel destinasyonları en iyi şekilde tanıtmaya çalıştık” diye yaptıklarını özetledi.