IATA Travel Pass Mart’ta Başlıyor

1783

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), yolcuların seyahatlerini Covid için hükümet gerekliliklerine uygun olarak kolayca ve güvenli bir şekilde yönetmelerine yardımcı olan bir mobil uygulama geliştirdi. Adı IATA Travel Pass olan bu projeyi denemek için de Panama Cumhuriyeti hükümeti ve ülkenin bayrak taşıyıcı havayolu CopaAir ile anlaşma sağlandı. Böylelikle Panama IATA Travel Pass denemesine katılan ilk hükümet, Copa Airlines de, IATA Travel Pass’ı deneyen ilk taşıyıcı oldu.

Yeni uygulamaya göre Copa Airlines yolcuları, IATA Travel Pass kullanarak bir ‘dijital pasaport’ oluşturabilecek. Bu, yolcuların seyahat programlarını varış yerlerinin COVID-19 sağlık gereksinimleri ile eşleştirmelerine ve bunlara uygun olduklarını doğrulamalarına olanak tanıyacak. İlk deneme aşamasının Mart ayında, Copa’nın Panama City’deki merkezindeki uçuşlarda başlıyor.

IATA Havaalanı, Yolcu, Kargo ve Güvenlik Kıdemli Başkan Yardımcısı Nick Careen, “IATA Travel Pass hız kazanıyor. Amerika’da bir ilk olan bu deneme, Travel Pass programını geliştirmek için değerli girdiler ve geri bildirimler sağlayacaktır. Bu, pandemi sırasında uluslararası seyahatin sağlanmasında önemli bir adımdır ve insanlara hükümetler tarafından tüm COVID-19 giriş gereksinimlerini karşıladıklarına dair güven verir. Copa Airlines ve Panama hükümeti ile bu hayati denemede çalışmaktan gurur duyuyoruz ”dedi.

Copa Havayolları operasyonlardan sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Dan Gunn da “IATA’nın Travel Pass uygulamasında öncü olmaktan gurur duyuyoruz. IATA Seyahat Kartı, yolcularımız için sağlık gereksinimlerine uyumu basitleştirecek ve artıracaktır. IATA Travel Pass gibi dijital sağlık pasaportları için uluslararası standart bir çözüm, Panama ve Latin Amerika ekonomisine önemli bir katkı sağlayan seyahat ve turizm endüstrisinin güvenli bir şekilde yeniden başlatılmasının anahtarını elinde tutuyor “diye duygularını açıkladı.

IATA Amerika Kıtası Bölge Başkan Yardımcısı Peter Cerdá, Copa Airlines’ın bölgedeki geniş ağı ve Panama’nın stratejik coğrafi konumu, onları IATA Travel Pass’ı denemek için ideal bir aday haline getirdiğine değindi. Cerda “IATA Travel Pass, havacılığın bölge ekonomilerini birbirleriyle ve dünyayla yeniden bağlayabilmesini sağlayarak, yolcuların sağlık gereksinimlerine uyduğuna dair hükümetlere güven vermeye yardımcı olacaktır” fikrini savundu.