İşsiz Hosteslere İş Nasıl Bulunur Eğitimi

1943

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), dünya çapında işsiz kalan hava yolu kabin ekiplerinin başka sektörlerde yeniden işe girmesine yardımcı olmak amacı ile eğitim kursları vermeye başlıyor. Çevrimiçi yapılacak kurslarda profesyonel becerilerden yararlanma konuları anlatılacak. Amaç işsiz mürettebatın diğer işlerde kullanılabilecek becerilerini geliştirmek. Kurslara kayıt, 23 Şubat tarihine kadar ücretsiz.

Küresel hava trafiğinin yüzde 82’sini oluşturan yaklaşık 290 havayolunu temsil eden IATA’nın kurs fikri, krizde işlerini kaybeden kabin ekipleri ile yapınan anket sonucunda ortaya çıktı. Ankete katılanların yüzde 78’inin uçaklarda iş bulmaktan ümitlerini keserek başka sektörlerde iş arayacaklarını yazdı. Ancak başka işlere geçmelerine olanak sağlayacak becerileri olmadığını ancak kazanmak arzusunda olduklarını dile getirdiler. Anketin raporlanması sonrasında IATA karar vericileri, bu tür kurslar verilmesi konusunda karar aldı.

IATA’nın Eğitim Direktörü Stéphanie Siouffi,

IATA’nın Eğitim Direktörü Stéphanie Siouffi, kurslar ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı; “Bu krizde on binlerce mürettebat işini kaybetti. Bu teklif, onların sektöre hizmetlerine bir selamdır. Onları havacılığa tekrar davet etmeyi umuyoruz, ancak şimdilik birçoğunun başka sektörlerde geçim kaynağı sağlamak için fırsatlar aramaya ihtiyacı olacak. Neyse ki, geçişi yapacak becerilere sahipler. IATA’nın eğitim uzmanlığını uygulayarak, bu becerileri potansiyel işverenlere sunmalarına yardımcı olacağız. Bu kursta işsiz kabin ekiplerine profesyonel becerilerini geliştirmelerinin yanı sıra iş başvuru sürecine hazırlamak için pratik ipuçları öğrenecek ve sektör dışındaki diğer iş kollarına geçiş yapmış eski meslektaşların deneyimlerinden öğrenme fırsatı bulacaklar” dedi.

IATA, bunu dünya çapında havacılık sektörünü oluşturan kendini adamış ve tutkulu insanlarla dayanışma içinde devam eden bir #WeAreAviation kampanyasının parçası olarak sunacak. IATA Krizden önce de kariyerlerini geliştirmek için her yıl dünyanın dört bir yanından yaklaşık 100 bin havacılık profesyonelini kritik beceriler konusunda eğitiyordu.