Astronot Shannon’un Hayali Gerçek Oldu

2087

SpaceX aracı ile uzaya fırlatılan astronotlar ‘uzayda kalma’ rekoru kırdı. Bu arada ekipte, ticari bir yörünge uzay uçuşunda görev alan ilk kadın astronot unvanlı kadın astronot Shannon Walker’ın da çocukluk düşü gerçek oldu. Walker “Bu rekor çok büyük gurur. Küçüklüğümden beri adımı uzay tarihine yazdırmak isterdim. Bu tarifi olamayan bir duygu” dedi.

NASA’nın geçtiğimiz yıl kasım ayında SpaceX’e ait Falcon 9 roketi ile uzaya gönderdiği 4 astronotun “ABD topraklarından uzaya gidip en uzun kalma” rekorunu kırdığını belirtildi. Aralarında ticari bir yörünge uzay uçuşunda görev alan ilk kadın astronot unvanı ile uzaya fırlatılan Amerikalı astronot Shannon Walker’in bulunduğu, 4 astronot ile yaklaşık altı ay uzayda kalacak. Astronotların muhtemelen mayıs ayında yeryüzüne dönmesi planlandı.

NASA’dan yapılan açıklamada, Crew-1 adı verilen 4 astronotun, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatıldığı 16 Kasım 2020’den bu güne kadar Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) geçirdikleri 85 gün ile rekor kırdıkları kaydedildi. Daha önceki rekorun 8 Şubat 1974’de ABD topraklarından uzaya gönderilen ve 84 gün uzayda kalan Skylab-4 ekibine ait olduğu bildirildi. NASA’dan astronotlar Mike Hopkins, Victor Glover ve Shannon Walker ile Japonya Uzay Araştırma Ajansından (JAXA) Soichi Noguchi’nin bilimsel araştırmalar yapmak için uzaya gönderilmişti.

ÇOCUKLUK DÜŞÜMDÜ

Bu uçuşun özelliği ise ekipteki kadın astronot Shannon Walker’ın ticari bir yörünge uzay uçuşunda görev alan ilk kadın astronot unvanını alması. 2004 yılında NASA’da göreve başlayan Astronot Shannon Walker, 55 yaşında. Rice Üniversitesi’nde Fizik alanında lisans ve yüksek lisans, uzay fiziği alanında da doktora derecesi var. Profesyonel kariyerine 1987 yılında Johnson Uzay Merkezi’nde (JSC) Uzay Mekiği Programı robotik uçuş kontrolörü olarak başladı. 2010 yılında, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 163 gün süren uzun süreli bir görev olan Expedition 24-25’te Uçuş Mühendisi olarak görev yaptı. Astronot Shannon Walker ekip olarak uzayda kalma rekorunu kırdıklarını kendilerine bildirilince “Astronot olduğumda gerçekten yapmak istediğim şey, bilimi gerçekleştirmek ve daha fazla keşif yapmak için uzayda uzun zaman geçirmekti. Bu yüzden harika oldu. Çocukluk düşüm gerçekleşti” yorumunu yaptı.