Hava Kargoda Dünyada İlk 5’in İçindeyiz

2015

Turkish Cargo tarafından, hava kargo sektörünün nabzını tutan profesyoneller arasında fikir alışverişlerinin yapıldığı; dijitalleşme, aşı taşımacılığı ve hava kargonun geleceği gibi önemli gündemlerin konuşulduğu ‘’Cargo Talks’’ isimli web konferans düzenlendi. Konferansta hava lojistiğinin pandemi sürecindeki durumu, artan maliyetler, esneklik alanları, dijitalleşme ve akıllı teknolojiler konu edildi, ‘’Hava Kargonun Geleceği ve Hava Kargoda Dijitalleşme’’ panelleri ile aşı taşımaları için sunumlar yapıldı.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker AYCI ve Genel Müdür (Kargo) Yardımcısı Turhan ÖZEN’in açılış konuşmalarıyla başlayan etkinliğin moderatörlüğünü ise ünlü blogger Sam Chui yaptı. Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, konuşmasına hava kargo sektörünün 2020 yılında yaşadığı zor günlerden söz ederek başladı ve konuşmasını söyle sürdürdü;

“Havacılık sektörü bir yandan bu krizden en fazla olumsuz etkilenen endüstrilerden biri olurken diğer yandan eski güzel günler için en önemli faydayı sağlayan sektörlerden oldu. Turkish Cargo markamız ile biz de daha hızlı bir toparlanma için tüm gücümüzü dünyamız için kullandık ve operasyonlarımızı kesintisiz bir şekilde sürdürdük. Bunun da ötesinde 25 kargo uçağımıza ek olarak 50 yolcu uçağımızı kargo operasyonlarımız için optimize ederek operasyonel kabiliyetimizi artırdık. Bu ve bunun gibi stratejik adımlarımız sayesinde markamızı dünyadaki en önemli 5 hava kargo taşıyıcısı arasına taşıdık. Türk Hava Yolları olarak sahip olduğu güçlü uçuş ağımız ve hava kargo taşıma kabiliyetlerimiz sayesinde geçen yıl 1,5 milyon ton kargo taşımasına denk gelen bir oranla, pazar payımızı küresel ölçekte yüzde 5’e çıkardık. Turkish Cargo’nun dünyanın en güçlü hava kargo şirketi olma yolculuğu bu zor günler ardımızda kaldığında da devam edecek ve biz onu bir alt marka olarak değil hava kargo şirketlerinin en üst seviyesi olarak göreceğiz.” dedi. Takip (tracking) kamera teknolojisi ile sanal mecrada oluşturulan 3 boyutlu dünyanın içerisine canlı olarak entegre edilerek hazırlanan, stüdyo ortamında gerçekleşen etkinlik, ülkemizde canlı yayınlanan en gelişmiş teknolojik etkinlik olma niteliği ile öne çıktı. Yüksek katılım ve büyük geri dönüşler alan Turkish Cargo, yakın gelecekte Cargo Talks web semineri serisine devam edecek.

Hava Kargonun Geleceği Paneli için katılımcıları: Moderatör: Ahmet Tamtekin – Engaged4Results Master Yönetici Koçu / Peter Penseel – Ceva Loj. Hava Taşımacılığı Operasyon Direktörü / Marco Bloemen – Seabury Genel Müdürü / Cornelis Paul de Man – Türk Hava Yolları Kargo Satış Başkanı / Dr.Wouter Dewulf – Antwerp Üniversitesi Akademik Direktör C-MAT / Jaisey Yip – Changi Havalimanı Genel Müdür (Kargo&Lojistik Geliştirme)

Hava Kargoda Dijitalleşme Paneli için katılımcıları: Moderatör: Henk Mulder – IATA Dijital Kargo Birim Başkanı / Stéphane Noll – CHAMP Cargosystems Dijital Katılım ve Dönüşüm Birim Yöneticisi / Zvi Schreiber – Freightos Genel Müdürü / Ali Serdar Yakut – Türk Hava Yolları Genel Müdür (Kurumsal Gelişim ve Bilgi Teknolijileri) Yardımcısı Matthias Hurst – Agility- Global Hava Kargo Girişimleri Direktörü

Aşı taşımaları sunumu için de : Frank Van Gelder – Pharma.aero Genel Sekreteri