Almanya Sınırlarını Kapatıyor Çekya Avusturya İlk Sırada

1888

Almanya koronavirüsle mücadele için sınırlarına sıkı önlemler alıyor. Alman İçişleri Bakanlığı Sözcüsü “Avusturya’nın Tirol bölgesi ile Çekya, Alman hükümeti tarafından virüs mutasyon bölgeleri olarak belirlendi. Buna göre Almanya, Çekya ve Avusturya’nın Tirol bölgesine olan sınırlarını 14 Şubat’ta kapatma kararı alındı” dedi.

Tirol ve Çekya’nın virüs mutasyon bölgesi ilan edilmesi o bölgelerden Almanya’ya girişlerin ciddi oranda sınırlandırılmasını ile ilgili olarak İçişleri Bakanı Horst Seehofer da Süddeutsche Zeitung’a yaptığı açıklamada, “O bölgelerin virüs mutasyon bölgesi olarak ilan edilmesine Başbakan Angela Merkel ve Başbakan Yardımcısı Olaf Scholz’un de onay verdiğini belirtmişti. Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder ise Münih’te yaptığı açıklamada Çekya ve Tirol’un virüs mutasyon bölgesi ilan edilmesinin “Almanya’nın güvenliğini artıracağını” söyledi.

Çekya’da Almanya sınırında olan Cheb-Eger, Sokolov-Falkenai ve Prag bölgelerinde kapanma ilan etti. Çekya hükümeti önlemlerin üç hafta süreceğini duyurdu. Bu 3 bölgede yaşayanların bölgelerini terk etmelerine izin verilmiyor, dışarıdan da o bölgeler sadece iş nedeniyle girişlere izin veriliyor. Bu üç bölgede geçen hafta 100 bin kişide koronavirüs vaka sayısının binin üzerinde olduğu saptandı. Avusturya’nın Tirol bölgesinde ise bölgeyi terk etmek için negatif koronavirüs testi belgesine sahip olunması şartı getirildi. Tirol’da Güney Afrika’da ortaya çıkan virüsün yeni mutasyon türü tespit edilmişti.