Dünyanın En Büyük Arkeoloji Müzesi Açılıyor

2206

Bir milyar dolar harcama ile gerçekleştirilen müzede, Tutankamon‘un mezarındaki 5 bin 600 nesnenin tümü de dâhil olmak üzere yaklaşık 100 bin parça tarihi eser sergilenecek.

Büyük Mısır Müzesi’nin inşaatı bitme aşamasına geldi. Mısır Arkeoloji Bakan Yardımcısı Al-Tayyip Abbas’a göre müzenin açılışının geçtiğimiz yıl yapılması planlamıştı. En son Covid-19 pandemisi nedeniyle açılış sürekli ertelendi.

Bakan Yardımcısı, Extra News’a (Egypt Independent) verdiği demeçte söyle konuştu;“İnşaat 8 yıl sürdü. Dünyanın en büyük arkeoloji müzesi olacak. Çünkü 490 bin metrekarelik geniş bir alanı kaplayacak. Müze Dublin’li mimar Haneghan Peng tarafından tasarlandı. Müzede Tutankamon‘un mezarının bir kopyasını içeren bir galeri yapılacak. Tutankamon‘un dış ve içindeki üç tabutu ve mezarındaki 5 bin 600 nesnenin tümü de sergilenecek. Giza piramitlerinin panoramik manzarasına sahip müzenin en büyük eseri Ramses heykeli olacak. Büyük merdiven de 87 firavun heykeli sıralanacak. Yaklaşık 100 bin parça tarihi eseri dünya turizmine açacağız. Dünyanın en büyük arkeoloji müzesinin içinde ayrıca 28 dükkan, 10 restoran, bir konferans merkezi ve bir sinema yapıldı.