Avrupa’da 1’nci Biziz 2’nci de

1761

Avrupa’da Covid-19 pandemisi nedeniyle hava yollarının yolcu taşıma kapasitesi 1995 yılındaki rakamlara geri döndü. Uçakların yolcu sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 70,4 düştü. Bu arada Avrupa’da “En çok yolcu taşınan havaalanları” sıralaması da değişti. İstanbul Havaalanı 1’nci Sabiha Gökçen Havalimanı da 2’nci sıraya oturdu.

Covid-19 nedeniyle 2020 yılında en çok yolcu taşıyan havaalanları sıralamasında 2019 yılına kadar ilk dört içinde yer alan Londra-Heathrow, Paris-Charles-de-Gaulle, Hollanda Amsterdam-Schiphol ve Almanya Frankfurt havaalanları ilk dörtteki yerlerini yitirdi.

İstanbul Havalimanı 1’nci sıraya Sabiha Gökçen Havalimanı da 2’nci sıraya yerleşti. Moskova’daki Cheremetievo3’ncü, Domodedovo 4’ncü Vnoukovo havaalanı ise 5’nci sırada yer aldı.

Euronews’te yer alan habere göre; Türkiye ve Rusya 2020 yılındaki uçuşlardan daha az etkilenen ülkeler arasında yer aldı. Bu arada Uluslararası Havaalanları Konseyi’nin (ACI) Avrupa şubesi tarafından verilen bilgiye göre, 2019’da 2,4 milyar olan yolcu sayısı, geçen yıl Covid-19 yüzünden uzun süre seferlerin kaldırılmasını ardından 728 milyona düştü. ACI Genel Direktörü Olivier Jankovec yaptığı açıklamada, “Avrupa havaalanları 1995 yılındaki rakamlara geri döndü, hiçbir sektör bu duruma dayanamaz” dedi ve devletlerin sektöre daha fazla mali destek sağlaması gerektiğini belirtti.