Pandemiden Sonra Seyahat Nasıl Olacak?

1828

Covid-19 uluslararası seyahati durma noktasına getirdi. Ne zaman düzelecek? Kimse bilmiyor, bilemiyor. Çünkü her gün yeni bir varyantı ortaya çıkan bu “Çağın belası” sektörleri yerden yere vurdu. Vurmaya da devam ediyor. En faza zarar gören de turizm ve havayolu endüstrisi oldu.

Sait YARDIMCI

Dünya Turizm Örgütü WTO’ya göre, uluslararası seyahate çıkan yolcuların yüzde 60’ı uçakla seyahat ediyor. Yüzde 40’lık bölümün tercihi ise denizyolu, tren ve arabalarını  tercih ediyor. Araçları ile ülke gezenlerin yüzde 35’i çoğunlukla Avrupalılar. Dünyanın en büyük seyahat pazarının sakinleri, kıtalarının küçük boyutu ve iyi yollarından yararlanıyor.  Avrupa’da sınırları geçenlerin yüzde 55’nin seyahatlerinin ana nedeni tatile gitmek. İş seyahatleri ise sadece yüzde 11’ini oluşturdu. Geri kalanların çoğu yurtdışındaki aileleri ve arkadaşları ziyaret etti. Bazıları dini nedenlerle seyahat ediyor (her yıl 2 milyon Müslüman Mekke’yi ziyaret ediyor) ve 2017’de yaklaşık 15 milyon kişide tıbbi tedavi için başka ülkelere gitti.

Uluslararası gezginler bu sayede otelleri, restoranları, araba kiralama firmalarını ve tur operatörlerin kasalarını doldurdu. Harcamaları 2019’da 1,5 trilyon dolara ulaştı. COVID-19’dan önce, seyahat GDP’nin yüzde 4,4’üne ve OECD zengin ülkeler kulübündeki istihdamın yüzde 6,9’una katkıda bulunuyordu. Dünya Ticaret Örgütü’ne göre, uluslararası seyahat 2019’da küresel ihracatın yüzde 6,5’ini oluşturdu. Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC), seyahat ve turizmin toplamda 330 milyondan fazla iş anlamına geldiğini iddia ediyor.

Covid-19, insanların hareket özgürlüğüne dayanan bir endüstriyi mahvetti. Ülkelerin beşte dördü sınırlarını kapattığı için geçen yıl uluslararası seyahat neredeyse tamamen durdu. Yasaklanmış ya da dolaşamayacak durumda, gezginler evlerinde oturdu. 1 milyar daha az yolcu ve 1,1 milyar dolar daha az harcama ile uluslararası gelişlerin 2020’de yüzde 70-75 düştüğünü tahmin ediyor. Bu, mali krizden sonra 2009’da seyahat harcamalarındaki eksikliğin on katı. Ve etkili aşılarla bile iyileşme çok uzak görünüyor. OECD, turizmin “ekonominin kaybedilen talebi karşılayan son sektörlerinden biri olacağını” öngörüyor.

Ancak, hepsi kara bulutlar değil. Ticari uçaklardan kaynaklanan sera gazı emisyonları 2020’de düştü ve bu kirliliğin kalıcı olarak nasıl azaltılacağına dair tartışmaları yoğunlaştırdı. Aşırı turizmin zarar verdiği destinasyonlar bir mola verdi. İyimserler, uzun vadede artan servet ile seyahat etme dürtüsü arasındaki bağlantının kesintisiz kalacağını düşünüyorlar. Bu rapor, tüm yüksek kısa vadeli maliyetlerine rağmen, pandeminin sonunda seyahati hem daha kolay hem de daha az zarar verici hale getirecek eğilimleri hızlandırabileceğini iddia edecek. Günümüzün seyahat sektörü darbe almış olabilir, ancak ortaya çıkan yeni sektör her zamankinden daha iyi olabilir.